search
REKLAMA
News

Stowarzyszenie Filmowców Polskich wygrywa sprawę przeciwko Cinema City

Łukasz Budnik

22 października 2019

REKLAMA

Stowarzyszenie Filmowców Polskich – Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych (SFP-ZAPA) poinformowało na swojej stronie internetowej, że 15 października w Warszawie zapadł wyrok w sprawie przeciwko sieci kin Cinema City. Spór o zapłatę tantiem, o których mowa w art. 70 ustawy o prawie autorskim, toczył się od ponad pięciu lat.

Sprawa tyczyła się braku uiszczania przez sieć Cinema City wynagrodzeń z tytułu wyświetlania filmów – mieli je dostawać reprezentowani przez Stowarzyszenie współtwórcy utworów audiowizualnych. W wyroku z 15 października sąd zasądził na rzecz SFP-ZAPA kwotę kilkunastu milionów złotych (zawiera się w niej wynagrodzenie wyliczone na podstawie stawki wynoszącej 0,95 proc. wpływów z biletów oraz innych uzyskanych za wstęp, wraz z odsetkami). Podkreślono też, że SFP-ZAPA wygrało sprawę w 100% i że Cinema City powinno ponieść całkowity koszt procesu.

Tak sytuację skomentował Dominik Skoczek, dyrektor SFP-ZAPA (jego wypowiedź pierwotnie znalazła się na stronie Stowarzyszenia):

Wtorkowe orzeczenie nie dość, że w 100 proc. przyznaje rację twórcom filmowym, to pokazuje, że nieregulowanie tantiem jest nieopłacalne. Oprócz należności głównej, kino powinno pokryć także całość kosztów postępowania oraz zapłacić znaczącą kwotę odsetek. Jakkolwiek wyrok nie jest jeszcze prawomocny, to jednak już na tym etapie sprawy potwierdza zasadność pobierania przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich wynagrodzeń od kin na rzecz współtwórców utworów audiowizualnych według jednolitej stawki obowiązującej na rynku od wielu lat.

Umowami z SFP objęty jest w tym momencie prawie cały rynek kin, jednak operatorzy Cinema City, Helios i Multikino wciąż nie uiszczają wynagrodzeń. Sprawę skomentował również Jacek Bromski, prezes SFP.

Ten wyrok to przełom w relacjach SFP-ZAPA z operatorami wielosalowych kin. Autorzy chronieni przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich przez lata nie dostawali od Cinema City, Multikino i Heliosa należnych im ustawowo tantiem, pomimo że w tym czasie kina zarabiały miliony złotych na wyświetlaniu ich filmów. Mam nadzieję, że wyrok szybko się uprawomocni w stosunku do Cinema City, a także skłoni Multikino i Helios do zawarcia umów z SFP-ZAPA.

Jego wypowiedź również pojawiła się pierwotnie na stronie Stowarzyszenia.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA