search
REKLAMA
News

STANLEY KUBRICK planował ekranizację DOKTORA ŻYWAGO. Odkryto list napisany przez reżysera 60 lat temu

Weronika Lipińska

10 listopada 2020

REKLAMA

Biografia Napoleona jest uznawana za najlepszy film, którego Stanley Kubrick nigdy nie zrealizował. Jednak teraz kinomani mogą dodać do tej listy adaptację Doktora Żywago. Jak donosi The Guardian, został odkryty list sprzed 60 lat, który ujawnia plany reżysera odnośnie powieści Borysa Pasternaka.

W liście napisanym przez Kubricka reżyser zwraca się do rosyjskiego autora o prawa do ekranizacji jego powieści. Odkrycia dokonał brytyjski historyk kina, James Fenwick, podczas researchu do swoich dwóch nadchodzących książek, Stanley Kubrick Produces i Shadow Cinema: The Historical and Production Contexts of Unmade Films. Według Fenwicka Kubrick i producent James B. Harris byli zainteresowani powieścią już w grudniu 1958 roku. Miały miejsce rozmowy z firmą producencką Kirka Douglasa, Bryna Productions, żeby Doktora Żywago zrealizować jako produkcję hollywoodzką. Lata przed tym, jak David Lean rozpoczął w Wielkiej Brytanii prace nad swoją słynną wersją. W planach było obsadzenie Douglasa w roli tytułowej, co oznaczałoby ponowną współpracę aktora z Kubrickiem po Ścieżkach chwały. W liście zaadresowanym do Pasternaka 8 stycznia 1959 roku Kubrick napisał:

Nasz ostatni film, Ścieżki chwały, otrzymał nagrody za najlepszy film roku w Belgii, Brazylii i Finlandii. Teraz chcielibyśmy kupić prawa do ekranizacji Doktora Żywago. Skontaktowaliśmy się z kancelarią prawniczą w Nowym Jorku, która reprezentuje włoskich wydawców książki. Póki co negocjacje są wstrzymane, ponieważ nie są jeszcze przygotowani do sfinalizowania umowy.

Kirk Douglas jako Spartakus

Niestety Doktor Żywago Stanleya Kubricka nigdy nie doszedł do skutku, ale jego życzenie ponownej współpracy z Kirkiem Douglasem spełniło się w roku 1960 podczas realizacji Spartakusa. Natomiast Doktor Żywago Davida Leana miał premierę w 1965 roku z Omarem Sharifem w roli tytułowej u boku Julie Christie, Geraldine Chaplin i Aleca Guinnessa. Film okazał się wielkim sukcesem, zdobywając pięć Oscarów z dziesięciu nominacji.

Chcielibyście zobaczyć Doktora Żywago w wersji Stanleya Kubricka?

Weronika Lipińska

Weronika Lipińska

REKLAMA