search
REKLAMA
News

SPIDER-MAN: BEZ DROGI DO DOMU nie powalczy o jedną z najsłynniejszych nagród filmowych

“Spider-Man: Bez drogi do domu” jest potężnym sukcesem finansowym – ma na koncie już ponad 1,5 miliarda dolarów.

Łukasz Budnik

11 stycznia 2022

spider man bez drogi do domu
REKLAMA

Choć Spider-Man: Bez drogi do domu wciąż święci triumfy w kinach, nie stanie do walki o nagrody BAFTA, nazywane “brytyjskimi Oscarami”. Powodem jest brak porozumienia studia Sony Pictures z organizacją przyznającą nagrody w sprawie udostępnienia filmu dla osób głosujących.

Według zasad BAFTA, jeśli dany film chce walczyć o nominacje, musi zostać udostępniony głosującym przed zakończeniem pierwszej rundy kwalifikacji. W tym roku kończyła się ona 3 stycznia, jednak Sony nie dotrzymało tego terminu, a zatem nie spełniło kryteriów i nowy Spider-Man nie został uwzględniony w wyborach. W tym momencie głosujący mogą wyświetlić jedynie zwiastun widowiska. Dokładne powody decyzji Sony nie są znane, choć podejrzewa się, że studio obawiało się, że kopia udostępniona członkom akademii wycieknie do sieci, co odbiłoby się na wyniku finansowym.

Spider Man No Way Home

W związku z tym Spider-Man: Bez drogi do domu jest póki co jedynym zeszłorocznym blockbusterem, który nie weźmie udziału w walce o BAFTA. Z powodzeniem zgłoszone zostały np. Eternals oraz Matrix Zmartwychwstania.

Widowisko ma teraz na koncie ponad 1,5 miliarda dolarów. Już po premierze mówiło się o tym, że Sony planuje powalczyć nim o Oscary, także w kategorii najlepszego filmu. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA