search
REKLAMA
News

Premiera miniserialu dokumentalnego o KATASTROFIE promu kosmicznego CHALLENGER na Netfliksie

Weronika Lipińska

3 września 2020

REKLAMA

28 stycznia 1986 roku wystrzelono prom kosmiczny Challenger. Wydarzenie było wyjątkowe z wielu powodów, m.in. ze względu na udział pasażerki cywilnej, Christy McAuliffe, która miała zostać pierwszym nauczycielem w kosmosie. Niestety już nieco ponad minutę od startu doszło do tragedii, Challenger rozpadł się, a wszyscy członkowie załogi zginęli. Dochodzenie w następstwie katastrofy ujawniło, że inżynierowie NASA mieli obawy co do bezpieczeństwa startu, ale problemy te nie zostały właściwie zaadresowane. Natomiast już 16 września będziemy mieli okazję zajrzeć za kulisy sprawy, dzięki miniserialowi dokumentalnemu od Netfliksa, Challenger: Ostatni lot

Producentem wykonawczym serialu jest sam J.J. Abrams. Filmowcy Steven Leckart i Daniel Junge dają nam czteroodcinkowy serial dokumentalny poświęcony promowi kosmicznemu Challenger, który w 1986 roku tragicznie rozpadł się 73 sekundy po starcie, gdy miliony Amerykanów – wielu z nich to były dzieci w wieku szkolnym – oglądało strat na żywo w telewizji. Seria oferuje dogłębne spojrzenie na jedną z najbardziej różnorodnych załóg zebranych przez NASA, w tym nauczycielkę licealną Christę McAuliffe, która została wybrana na pierwszego cywilnego obywatela w kosmosie.

Inżynierowie, funkcjonariusze publiczni i członkowie rodziny załogi opowiadają o katastrofie i jej konsekwencjach. Twórcy badają „fatalny w skutkach proces decyzyjny i awarie mechaniczne, które doprowadziły do ​​katastrofy”, przeprowadzając wywiady z byłymi urzędnikami i inżynierami NASA, którzy pracowali nad zepsutym silnikiem wspomagającym i niejednokrotnie zgłaszali swoje wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa. Będziemy mieli okazję zobaczyć też nigdy wcześniej nie publikowane wywiady, nagrania szkoleniowe i rzadkie materiały archiwalne.

Poniżej możecie obejrzeć zwiastun serialu. 

Weronika Lipińska

Weronika Lipińska

REKLAMA