search
REKLAMA
News

ONI TO MY, A MY TO ONI. Michael Mann opowie o Wietnamie

Szymon Pewiński

26 kwietnia 2017

REKLAMA

Książka Marka Bowdena „Hue 1968: The Turning Point in the American War in Vietnam” jeszcze się nie ukazała, a już wiemy, że zostanie przeniesiona na ekran. Wśród szczęśliwców, którzy mieli okazje ją przeczytać, znaleźli się bowiem Michael Mann i Michael De Luca. Reżyser Gorączki oraz producent Kapitana Phillipsa i 50 twarzy Greya nabyli prawa do jej sfilmowania. Zapowiadają stworzenie ośmio-dziesięciogodzinnego serialu traktującego o jednej z najważniejszych operacji podczas wojny w Wietnamie.

Książka Marka Bowdena to opowieść o ofensywie Tet

Mowa o ofensywie Tet. Rozpoczęła się 30 stycznia 1968 roku, gdy to nocą Wietkong i regularne wojska północy – łamiąc zawieszenie broni – przypuściły zmasowany atak, wprawiając jego skalą w osłupienie dowódców wojsk amerykańskich i południowowietnamskich. Tylko walki o miasto Hue trwały 26 dni, zamieniając je w ruinę. Zginęło około 5800 cywilów, ponad 220 Amerykanów i ponad 450 żołnierzy Wietnamu Południowego. Armia północnowietnamska i Wietkong straciły około 5000 żołnierzy. Bilans całej ofensywy Tet to około 45000 zabitych żołnierzy z Północnego Wietnamu, 1200 poległych Amerykanów i niemal 2800 żołnierzy południowowietnamskich.

Może dlatego Michael Mann nazywa ją arcydziełem „mocnego, dramatycznego non-fiction”. Według reżysera taka narracja pozwala zmienić „ich” w „nas”, a „nas” w „nich”. – Ludzie to nie statystyki, ludzie to ciało i krew – mówi Mann.

Stąd historia uczennicy, która po śmierci siostry zaczyna przemycać broń na rowerze; stąd amerykański żołnierz bezskutecznie próbujący przekonać dowódców, że w mieście Hue stacjonuje zbyt duża liczba żołnierzy piechoty; stąd też prezydent Johnson przechadzający się po Białym Domu w szlafroku. Miejmy nadzieję, że reżyser Informatora, który w ostatnich latach nie miał zbyt dobrej prasy (choćby za sprawą Hakera), znajdzie filmowy klucz do tej opowieści.

Wiadomo również, że 74-letni Michael Mann pracuje nad filmem gangsterskim opowiadającym losy chicagowskiej mafii i jej bossów: Sama Giancany i Tony’ego Accardo. Zajął się również biografią Enzo Ferrariego, w której wystąpią Hugh Jackman i Noomi Rapace.

Tymczasem dramatyczna opowieść o wojnie w Wietnamie, do której Michael Mann wyreżyseruje kilka odcinków, zapowiada się co najmniej ciekawie, ponieważ o ofensywę  Tet kino upominało się stosunkowo rzadko. A to właśnie ona w znaczniej mierze zmieniła nastawienie opinii publicznej do amerykańskiego zaangażowania na Półwyspie Indochińskim. Jednym z niewielu przykładów wciąż pozostaje Stanley Kubrick i Full Metal Jacket. Joker i jego koledzy uczestniczą w tej właśnie krwawej potyczce, po której zakończeniu wojna w Wietnamie miała trwać jeszcze siedem długich lat.

Avatar

Szymon Pewiński

REKLAMA