search
REKLAMA
News

Nie żyje RICHARD DONNER. Reżyserował “Supermana”, “Omen”, “Goonies” i “Zabójczą broń”

Richard Donner miał 91 lat.

Łukasz Budnik

5 lipca 2021

REKLAMA

Jak poinformowało Deadline, w wieku 91 lat zmarł Richard Donner, reżyser odpowiedzialny za takie klasyki, jak SupermanGooniesOmen Zabójczą broń. Śmierć twórcy potwierdzili jego żona oraz menedżer.

Donner urodził się 24 kwietnia 1930 roku. Chciał iść w kierunku aktorstwa, jednak praca przy pierwszym serialu skłoniła go do tego, by podjąć się reżyserii. Zaczął od reklam, a później reżyserował odcinki słynnych seriali z końcówki lat 50., między innymi Strefy mroku, Wanted Dead or Alive oraz Wyspy Gilligana. 

Pierwszy pełnometrażowy film nakręcił w 1961 – był to X-15 z Charlesem Bronsonem. Osiem lat później zrealizował Sól i pieprz, a w 1976 roku na ekrany trafił jego Omen, dziś jeden z najsłynniejszych horrorów w historii kina. Międzynarodową sławę zagwarantował mu Superman z Christopherem Reeve’em, który był przełomowym filmem dla kina superbohaterskiego oraz dużym sukcesem finansowym i zainspirował kolejnych twórców, w tym Tima Burtona, Christophera Nolana i Zacka Snydera. W latach po Supermanie stanął za kamerą m.in. Goonies, Zaklętej w sokołaWigilijnego showZabójczej broni (wszystkich czterech części), a jego filmografię zamknęła produkcja 16 przecznic z 2006 roku. Planował realizację piątej Zabójczej broni.

Poza reżyserią, Donner był także producentem (choćby X-Men Briana Singera) i udzielał się przy pisaniu komiksów.

Żegnamy.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA