search
REKLAMA
News

Nie żyje PETER BOGDANOVICH, reżyser “Ostatniego seansu filmowego” i “Maski”

Peter Bogdanovich miał 82 lata.

Łukasz Budnik

6 stycznia 2022

REKLAMA

W wieku 82 lat zmarł Peter Bogdanovich, aktor i reżyser, który miał na koncie takie produkcje jak Maska Papierowy księżyc. Śmierć twórcy została potwierdzona przez jego menedżera oraz córkę.

Bogdanovich urodził się 30 lipca 1939 roku. Swoje pierwsze kroki w branży stawiał pisząc recenzje dla Esquire, a później książkę o reżyserze Johnie Fordzie. Przełom nastąpił, gdy Roger Corman zaproponował mu reżyserię takich filmów, jak Żywe tarcze czy Voyage to the Planet of Prehistoric Women. W latach 1971-1973 zrealizował trzy klasyki, Ostatni seans filmowy (produkcja zdobyła dwa Oscary, Złoty Glob i nagrody BAFTA), Co jest, doktorku? oraz wspominany Papierowy księżyc. Reżyserował także Maskę (1985) z Erikiem Stoltzem i Cher, która zdobyła za swój występ nagrodę w Cannes. Stał się jedną z najważniejszych postaci Nowego Hollywood. Później tworzył także filmy telewizyjne, a jego ostatnim projektem filmowym okazała się Dziewczyna warta grzechu.

Jako aktor pojawił się w ponad 60 projektach, w tym m.in. w Rodzinie Soprano oraz Jak poznałem waszą matkę. Przyjaźnił się z Orsonem Wellesem i napisał jego biografię. Spisał też życiorysy Alfreda Hitchcocka, Johna Forda, Howarda Hawksa i Fritza Langa.

Twórcę w mediach społecznościowych pożegnał już m.in. Guillermo del Toro, który napisał, że Bogdanovich był mistrzem kina.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA