search
REKLAMA
News

Nie żyje JERZY TRELA. Miał 80 lat

Jerzy Trela był uznanym aktorem filmowym oraz teatralnym.

Łukasz Budnik

15 maja 2022

trela 1
REKLAMA

Do sieci trafiła informacja, że w wieku 80 lat zmarł Jerzy Trela, aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, a także profesor PWST w Krakowie i współtwórca teatru Stu. Wieść tę potwierdził zastępca ds. Artystycznych Narodowego Starego Teatru Beniamin Bukowski, a jako pierwszy o śmierci Treli poinformował dziennikarz Wacław Krupiński. 

Jerzy Trela urodził się 14 marca 1942 roku w Leńczach, a studia kończył w Krakowie. Jego debiut przypadł na serial Stawka większa niż życie, gdzie w 1967 roku zagrał Romka, partyzanta. Przepustkę do kariery zapewniła mu jednak rola w spektaklu “Nos”, gdzie zauważył go reżyser Konrad Swinarski i w efekcie zaprosił do występów w Starym Teatrze, gdzie Trela zagrał m.in. Konrada w “Dziadach”.

Na małym i wielkim ekranie pojawiał się w takich produkcjach, jak Janosik, Człowiek z żelazaTrzy kolory. BiałyKolumbowieKobieta samotnaGlinaQuo Vadis, Pan Tadeusz czy Matka Królów.

Był także posłem na Sejm PRL IX kadencji (1985-1989). Zdobywca wielu nagród i odznaczeń, wśród któryś były m.in. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Nagroda im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego i Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Zaledwie cztery dni temu Rada Miasta nadała Jerzemu Treli tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa “w dowód uznania jego szczególnych zasług dla rozwoju życia teatralnego Krakowa i kultury polskiej”.

Żegnamy.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA