search
REKLAMA
News

Nie żyje IAN HOLM, znany między innymi z OBCEGO i WŁADCY PIERŚCIENI

Łukasz Budnik

19 czerwca 2020

REKLAMA

Jak poinformowały zagraniczne media, w wieku 88 lat zmarł Ian Holm, brytyjski aktor który zasłynął rolami między innymi w Obcym – ósmym pasażerze Nostromo oraz Władcy Pierścieni, gdzie wcielił się w Bilba BagginsaO śmierci Holma poinformował jego agent, przekazując że aktor zmarł spokojnie w szpitalu, w otoczeniu rodziny i opieki. 

Holm urodził się 12 września 1931 roku. Nim zaczął pojawiać się w kinie i telewizji, był gwiazdą Royal Shakespeare Company. W filmach występował od końca lat 60., jednak pierwsze znaczące role zagrał dekadę później – wśród nich była między innymi postać androida we wspomnianym Obcym oraz nominowana do Oscara kreacja w Rydwanach ognia. W karierze wystąpił też w takich produkcjach jak Jezus z NazaretuNa Zachodzie bez zmianBrazilHenryk VNagi lunchPiąty elementFrankensteineXistenZ.  W 1981 wcielił się w Lecha Wałęsę w filmie Strike: The Birth of Solidarity. Szczególną popularność przyniosła mu rola Bilba Bagginsa we Władcy Pierścieni Petera Jacksona.

Ostatnie dni życia aktora udokumentowała na pastelowych portretach jego żona, Sophie de Stempel.

Żegnamy.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA