search
REKLAMA
News

Hank Azaria chce przeprosić każdego Hindusa za granie Apu w serialu SIMPSONOWIE

Łukasz Budnik

14 kwietnia 2021

REKLAMA

W zeszłym roku Hank Azaria po latach zrezygnował z roli Apu Nahasapeemapetilon w serialu Simpsonowie. Postać ta sama w sobie wzbudza kontrowersje ze względu na stereotypowe przedstawienie Hindusa (powstał nawet dokument na ten temat zatytułowany The Problem With Apu), a oburzenie widzów wzmagał fakt, że głosu użyczał jej biały aktor. Azaria w podcaście “Armchair Expert” opowiedział o tym, jakie wnioski wyciągnął z całej sytuacji. 

Aktor przyznał, że brał udział w kilku seminariach, aby zrozumieć kontrowersje otaczające postać i przytoczył kilka sytuacji, które skłoniły go do rezygnacji z roli.

W szkole mojego syna rozmawiałem z hinduskimi dziećmi, bo chciałem poznać ich zdanie. Był siedemnastolatek, który nigdy nie widział “Simpsonów”, ale wiedział co oznacza Apu. W tym momencie to właściwie obelga. Wszystko, co wiedział ten chłopak, to jak jego ludzie są postrzegani i pokazywani w tym kraju.

Azaria dodał, że jeden uczeń ze łzami w oczach poprosił aktora, by przekazał scenarzystom z Hollywood że ich działania mają wpływ na życie innych ludzi.

Naprawdę przepraszam. To ważne. Przepraszam za to, że brałem udział w tworzeniu takiej sytuacji. Część mnie czuje, że powinienem przeprosić osobiście każdego Hindusa w tym kraju. Czasem tak robię.

Aktor dodał, że mocno optuje za tym, aby bohaterów innej rasy dubbingowali aktorzy reprezentujący mniejszości.

Na temat Apu wypowiadał się też twórca Simpsonów, Matt Groening, który zapowiedział, że mają ambitne plany na tego bohatera i zapewnił, że rozumie, jak istotne jest promowanie różnorodności. Dodał jednak, że aktorzy z Simpsonów nie bylo zatrudnieni, aby grać konkretne postaci, ale “wszystkie, które mogły przyjść twórcom do głowy”. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA