search
REKLAMA
News

CHADWICK BOSEMAN bohaterem nowego dokumentu Netflixa. Do sieci trafił zwiastun

Łukasz Budnik

13 kwietnia 2021

REKLAMA

28 sierpnia 2020 roku w wieku zaledwie 43 lat zmarł Chadwick Boseman, znany na całym świecie z roli T’Challi – Czarnej Pantery – w kinowym uniwersum Marvela. 

Aktor przez cztery lata zmagał się z rakiem jelita grubego, lecz nigdy nie mówił otwarcie o swojej chorobie. W oświadczeniu wydanym po śmierci Bosemana rodzina aktora stwierdziła, że był on prawdziwym wojownikiem i zagrał w swoich filmach pomiędzy niezliczonymi operacjami i chemioterapią.

Dziś Boseman ma szansę otrzymać pośmiertnego Oscara za rolę w filmie Ma Rainey: Matka BluesaNa koncie aktora są już takie nagrody, jak Złoty Glob, Critics’ Choice Award, Gotham Award i statuetka od Gildii Aktorów Ekranowych. Już za kilka dni – 17 kwietnia – na Netfliksie zadebiutuje dokument Chadwick Boseman: Portrait of an Artist, w którym o aktorze wypowiedzą się aktorzy i reżyserzy, z którymi współpracował, w tym Viola Davis, Danai Gurira i Spike Lee. Do sieci trafił zwiastun (na ten moment nie ma oficjalnego potwierdzenia, czy produkcja pojawi się też w polskiej wersji Netflixa).

Film będzie dostępny na Netfliksie jedynie przez miesiąc.

Boseman urodził się 29.11.1977 roku. W 2000 ukończył reżyserię na Howard University w Waszyngtonie, a później kształcił się w British American Drama Academy. W 2003 roku zadebiutował w Brygadzie ratunkowej, pisał też scenariusze spektakli teatralnych. W 2008 roku po raz pierwszy zagrał w filmie (The Express). Grał też w takich produkcjach jak Persons Unknown42 oraz Get On Up, gdzie wcielił się w Jamesa Browna. W 2016 roku po raz pierwszy zagrał Czarną Panterę w MCU, przy okazji Kapitana Ameryki: Wojny bohaterów. Swoją rolę powtórzył w solowym filmie, który okazał się niebywałym sukcesem – zarobił ponad miliard dolarów i był nominowany do Oscara w głównej kategorii. Panterę grał także w dwóch częściach Avengers.

 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA