search
REKLAMA
News

GERALT z niepełnosprawnością? Twórcy WIEDŹMINA od NETFLIKSA rozważają reprezentację mniejszości

Weronika Lipińska

12 listopada 2020

REKLAMA

Niedawno w odniesieniu do Wiedźmina na Netfliksie pojawił się na Twitterze wątek omawiający chroniczny ból Geralta i argumentujący, że Biały Wilk boryka się z niepełnosprawnością. Wpis dotarł do showrunnerki serialu, Lauren S. Hisrich, która zapowiedziała, że jest otwarta na uwzględnienie niepełnosprawności bohatera w kolejnych sezonach.

Prace nad drugim sezonem trwają, tymczasem jedna z fanek serii Andrzeja Sapkowskiego opublikowała wpis, w którym argumentuje, że przedstawienie przewlekłego bólu Geralta z Rivii w książkach świadczy o niepełnosprawności i wspomina, że nie został on uwzględniony w wydanej przez CD Projekt RED serii gier. Użytkowniczka @Mustangsart napisała, że stan wiedźmina wynika z licznych ran odniesionych pod koniec drugiej z serii książek, Czasu pogardy, które doprowadziły do trwałego uszkodzenia nerwów. W swoim wątku przytacza też liczne argumenty na to, że kuracja w świętym lesie driad, Brokilonie, której bohater poddał się po walce choć pomocna, to jednak nie pozbawiła go dotkliwych skutków w postaci niepełnosprawności. Fanka zaapelowała o uwzględnienie tego wątku w serialu, ponieważ normalizowanie niepełnoprawności przez media w postaci reprezentujących mniejszość bohaterów/ protagonistów jest bardzo ważne, a pominięcie tej kwestii w grach było przykre. @Mustangsart wyznała, że tak potężny bohater jak Geralt borykający się z tak poważną dolegliwością i zmuszony dostosować do niej swój styl walki wiele dla niej znaczy szczególnie, kiedy sama frustruje się ograniczeniami, które narzuca jej niepełnosprawność.

Showrunnerka Lauren S. Hissrich odniosła się do sprawy przyznając, że odkąd trafiła na wpis, ten nie daje jej spokoju, ponieważ czytała książki mnóstwo razy włącznie z przytaczanymi przez fankę fragmentami i nie zauważyła poruszonego przez nią problemu. Stwierdziła, że apel był dla niej uświadamiający, a jej dotychczasowa wizja postaci była błędna. Hisrich zadeklarowała, że zamierza zgłębić temat w dalszym ciągu serialu z Henrym Cavillem w roli głównej.

Co sądzicie o reprezentacji osób niepełnosprawnych przez Geralta? Dostrzegliście taki aspekt bohatera?

Weronika Lipińska

Weronika Lipińska

REKLAMA