search
REKLAMA
News

ETERNALS zakazane w kilku krajach ze względu na wątek LGBT. ANGELINA JOLIE komentuje: “Ignoranci”

“Eternals” od dziś jest dostępne w kinach.

Łukasz Budnik

5 listopada 2021

REKLAMA

Już dziś w kinach można oglądać Eternals, kolejne widowisko należące do MCU. O filmie Chloe Zhao jeszcze przed oficjalną premierą było głośno ze względu na wyjątkowo słabe jak na to uniwersum recenzje (na ten moment 49% pozytywnych opinii na Rotten Tomatoes) oraz zapowiadane wątki LGBT. Te ostatnie poskutkowały zablokowaniem filmu w kilku krajach, o czym media poinformowały wczoraj.

Eternals nie zostanie pokazane widzom z Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu i Kataru (wcześniej wstrzymano premierę także w Chinach, choć tu z powodu uprzedzenia do osoby reżyserki). Disney nie wyraził zgody na ocenzurowanie filmu i wycięcie wątku Phastosa (Brian Tyree Henry), który jest pierwszym otwarcie homoseksualnym bohaterem MCU. W Eternals widzimy pocałunek Phastosa z jego mężem, w którego wciela się Haaz Sleiman. Homoseksualizm jest zakazany w krajach Zatoki Perskiej, a produkcje uwzględniające wątki LGBT są tam albo cenzurowane, albo niedopuszczone do kin.

Zakaz wyświetlania Eternals w wymienionych krajach skomentowała dla News.com Angelina Jolie, jedna z gwiazd produkcji.

Żal mi tamtych widowni. Jestem dumna, że Marvel nie pozwolił na wycięcie tych scen. Nie rozumiem, jak w dzisiejszym świecie wciąż mogą istnieć ludzie, którzy nie widzą tego, jaką rodzinę ma Phastos, piękna tej relacji i tej miłości. Każdy, kto czuje przez to złość, zagrożenie, nie akceptuje tego lub nie docenia, jest ignorantem.

Zhao już jakiś czas temu mówiła o tym, że rozmawiała z Marvelem i Disneyem o tym, że w razie podobnych sytuacji nie będą ulegać i cenzurować ich filmu. Reżyserka przyznała też, że szansa na poprowadzenie wątku Phastosa uczyniła całe doświadczenie jest bardziej wyjątkowym.

Przypomnijmy, że Eternals to ekranizacja przygód przedwiecznych kosmitów o boskich mocach. Fabuła rozpoczyna się po wydarzeniach z Avengers: Końca gry, gdy niespodziewane wydarzenie zmusi tytułową grupę Przedwiecznych do wyjścia z cienia (przebywają na Ziemi od ponad 7000 lat i mają nie ingerować w ludzkie sprawy) i zjednoczenia się w walce z Dewiantami, rasą potworów rządzoną przez Kro.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA