search
REKLAMA
News

Christopher Nolan wyjaśnił, dlaczego w filmie OPPENHEIMER są sceny zarówno kolorowe, jak i czarno-białe

“Oppenheimer” zadebiutuje w lipcu.

Łukasz Budnik

21 maja 2023

REKLAMA

Na lipiec zaplanowana jest premiera nowego filmu Christophera Nolana – Oppenheimer. Do sieci trafił nowy wywiad z reżyserem widowiska, w którym opowiada on, dlaczego niektóre sceny w produkcji będą ukazane w czerni i bieli.

Przypomnijmy, że fabuła skupi się na postaci amerykańskiego fizyka J. Roberta Oppenheimera i konstrukcji bomby atomowej, opowiadając o “człowieku, który musiał zaryzykować zniszczenie świata, aby go ocalić”. Główną rolę gra Cillian Murphy, a towarzyszy mu imponująca obsada. W filmie występują jeszcze między innymi Emily Blunt, Robert Downey Jr., Matt Damon, Florence Pugh i Jack Quaid.

Nolan w rozmowie z Total Film opowiada:

Napisałem scenariusz z perspektywy pierwszej osoby, czego wcześniej nie robiłem. Nie wiem, czy w ogóle ktoś to zrobił i czy to powszechne. Film jest zarówno subiektywny, jak i obiektywny w opowiadaniu historii. Subiektywne są sceny kolorowe, zaś czarno-białe – obiektywne. Te kolorowe napisałem właśnie z perspektywy pierwszej osoby.

Twórcy filmu zapowiadają, że nie należy się po nim spodziewać klasycznej biografii.

W zeszłym roku do sieci trafiły wypowiedzi Nolana, który zdradził, że na planie odtworzono wybuch bomby atomowej bez użycia CGI:

Odtworzenie Trinity (pierwszego naziemnego testu broni atomowej – przyp.) bez użycia efektów komputerowych było ogromnym wyzwaniem. Andrew Jackson, czuwający nad efektami, sprawdzał, w jaki sposób możemy praktycznie stworzyć wiele elementów, od fizyki kwantowej do samego testu i odtworzenia Los Alamos w Nowym Meksyku. Panowały trudne warunki – przed nami stawało wiele wyzwań.

Nolan nakręcił swoje widowisko kamerami IMAX i na taśmie 65 mm. Scenariusz został oparty na książce Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej Kaia Birda i Martina J. Sherwina. Przy filmie pracowali operator Hoyte Van Hoytema, montażystka Jennifer Lame oraz kompozytor Ludwig Göransson.

Oppenheimer zadebiutuje 21 lipca 2023 roku.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA