search
REKLAMA
News

AMAZON kupi studio MGM? Może zapłacić nawet 9 miliardów dolarów

Łukasz Budnik

18 maja 2021

REKLAMA

Variety” poinformowało, że studio MGM – wystawione na sprzedaż w zeszłym roku – zostanie prawdopodobnie przejęte przez firmę Amazon. Źródła portalu przekazały, że firmy prowadzą już zaawansowane negocjacje.

O tym, że Amazon i inne firmy są zainteresowane przejęciem biblioteki MGM mówiło się od jakiegoś czasu, teraz jednak sprawy wyszły poza sferę plotek i domysłów. Umowę z ramienia Amazona ma negocjować Mike Hopkins, wiceprezes Amazon Studios i Prime Video. Rozmowy z nim prowadzi Kevin Ulrich, prezes zarządu MGM. Żadna ze stron nie potwierdziła tego jednak oficjalnie. 

 

Według źródeł, Amazon ma zapłacić MGM od 7 do 10 miliardów dolarów – samo studio wycenia swoje aktywa na 9 miliardów dolarów, choć według niektórych komentatorów maksymalną kwotą, którą powinno żądać od kupca, jest 5 miliardów. MGM twierdzi, że ma jedną z największych bibliotek – w katalogu studia jest 4000 tytułów, w tym seria o Jamesie Bondzie, HobbitRocky/Creed, seria Różowa Pantera oraz filmy i seriale takie jak Milczenie owiecFargo czy Cztery wesela i pogrzeb. W październiku tego roku do kin ma trafić (po długim opóźnieniu) kolejna część perypetii Bonda – Nie czas umierać.

Wiadomość o tym, że Amazon jest zainteresowany kupnem MGM pojawiła się w sieci w ten sam dzień, co potwierdzenie fuzji WarnerMedia z Discovery, właścicielem m.in. stacji TVN. Nowa spółka weźmie pod swoje skrzydła telewizyjne stacje takie jak CNN, TNT, TBS, HGTV, Discovery Channel i Food Network, oraz studio Warner Bros. i streamingowe platformy HBO Max oraz Discovery+. Wartość transakcji wyceniono na 43 miliardy dolarów.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA