search
REKLAMA
Znalezione w sieci

Gwiazda STAR WARS John Boyega na wojnie z rasizmem

Weronika Lipińska

24 listopada 2020

REKLAMA

Niedawno pisaliśmy o tym, że znany z najnowszych odsłon serii Gwiezdne Wojny John Boyega skrytykował podejście Disneya do reprezentacji mniejszości rasowych w tych filmach. Reakcje na jego słowa były mocno mieszane, jednak aktor ani myśli wycofywać się z publicznego dialogu o kwestiach rasowych. Wręcz przeciwnie.

Jeszcze w tym roku Boyega nie tylko naświetlił dostrzeganą przez siebie kwestię nierówności rasowych w serii, która uczyniła go sławnym, ale też pojawił się na proteście Black Lives Matter w Londynie – jednym z wielu mających miejsce w następstwie śmierci George’a Floyda – gdzie wygłosił bardzo emocjonalną przemowę, której nagranie rozeszło się po Internecie w błyskawicznym tempie.  Ponadto aktor wystąpił w najnowszym filmie Steve’a McQueena Red, White and Blue i nagłośnił problem brutalności policji i korupcji w Nigerii. Film McQueena jest oparty na prawdziwej historii Leroya Logana, który w latach 80-tych porzucił karierę naukowca i wstąpił do policji pragnąc wpłynąć od środka na panujące w niej rasistowskie nastroje.

Natomiast w ten poniedziałek w wywiadzie dla BBC Boyega opowiedział o rozmowie telefonicznej z producentką Gwiezdnych Wojen, Kathleen Kennedy, która miała dotyczyć jego rozczarowania postawą Disneya. Ponoć producentka wyraziła wsparcie i odbyli szczerą, korzystną dla obu stron rozmowę na przekór przypuszczeniom, że słowa aktora mogą zaszkodzić jego karierze.  Magazyn Deadline przygotował krótki film podsumowujący działania Johna Boyegi w tym roku, którym możecie obejrzeć tutaj. Natomiast poniżej wspomniane nagranie przemowy z protestu.

Aktywizm aktora zdaje się nabierać rozpędu. Co sądzicie o jego postawie? 

Weronika Lipińska

Weronika Lipińska

REKLAMA