search
REKLAMA
Ranking

Dlaczego ludzie zmieniają się w zwierzęta? Cztery główne powody

Ola Okońska

19 sierpnia 2016

REKLAMA

Idea przemiany w zwierzę jest niezwykle kusząca dla przeciętnego człowieka. Nie bez powodu po dziś dzień posługujemy się wyrażeniami, w których chwalimy ich przymioty: chytry jak lis, silny jak wół, mądry jak sowa… Niestety przemiana ani gatunek nie zawsze zależą od bohatera, choć i takie sytuacje się zdarzają.

Z okazji premiery Jak zostać kotem przygotowałam krótki przegląd przyczyn zamiany ludzi w zwierzęta.

maxresdefault

1. Kara za złe zachowanie

Czasem nauczkę dostaje zapracowany ojciec, który nigdy nie ma czasu dla swojej rodziny, tak jak miało to miejsce w dość zabawnym filmie familijnym Na psa urok, innym razem obrywa się łakomczuchom, którzy połasili się na jedzenie przynależne bogom, jak w Spirited Away: W krainie bogów. Z kolei w przypadku Salema z Sabriny, nastoletniej czarownicy i doktora Colosso z Grzmotomocnych to kara za próbę przejęcia władzy nad światem. Dość pamiętnym przykładem jest też Draco Malfoy, zamieniony w tchórzofretkę przez Alastora Moody’ego w Harrym Potterze i Czarze Ognia.

O dziwo, czasami ukarany zostaje ktoś, kto – paradoksalnie – chciał pomóc, jak główna bohaterka Księżniczki i żaby, gdy zgadza się pocałować księcia Naveena, a zamiast przywrócić mu ludzką postać, sama zamienia się w żabę. Oczywiście, można na to spojrzeć jak na cenę, którą przyszło jej zapłacić za kłamstwo i chciwość – w końcu Tiana zgodziła się na pocałunek dopiero wtedy, gdy książę zaoferował jej pieniądze, jednocześnie ukrywając fakt, że nie jest prawdziwą księżniczką.

brave13

2. Klątwa

Zdarza się też, że złe rzeczy przytrafiają się niewinnym ludziom, kiedy nadepną na odcisk niewłaściwej osobie, tak jak ma to miejsce w przypadku Zaklętej w sokoła. W odpowiedzi na odrzucone zaloty, biskup Aquilli bawi się w czarnoksiężnika i przeklina parę kochanków, by nigdy nie mogli być razem. Podobny los spotyka matkę Meridy, która chce zeswatać córkę wbrew jej woli, więc zostaje zmieniona w niedźwiedzia.

26c1b931-83fe-4bcf-bcc1-de0b8052ff6c-2060x1236

3. Pochodzenie

Przemiana w zwierzę nie zawsze musi nastąpić wbrew woli ani być trwała, zwłaszcza że niektórzy rodzą się z pewnymi wyjątkowymi zdolnościami. Świetnym przykładem są animagowie z cyklu o Harrym Potterze, którzy mogą zmieniać się bezboleśnie w konkretne zwierzę, kiedy tylko zechcą, wymaga to jednak długoletnich ćwiczeń. Podobnie wygląda to w serialu Manimal – doktor Chase ma wyjątkową zdolność zamiany w dowolne zwierzę, którą wykorzystuje, pomagając policji w rozwiązywaniu spraw. Nieco trudniejszy przypadek to Arman z Zaklętego w smoka, który niby jest smokiem, ale większość czasu spędza na swojej wyspie pod postacią człowieka.

movie_23-3

4. Ugryzienie lub krew

Skoro już mowa o smokach, wypadałoby wspomnieć także o wilkołakach (o wampirach nieco mniej, chyba że wziąć pod uwagę zamianę w nietoperza, ale to podlega pod punkt trzeci), które są skazane na niezwykle bolesne przemiany podczas każdej pełni księżyca. Dzieje się tak na skutek klątwy, pochodzenia, jak również ugryzienia lub wejścia w kontakt z krwią innego wilkołaka.

korekta: Kornelia Farynowska

REKLAMA