Koneser (2012) - recenzja filmu | FILM.ORG.PL

Koneser

Najnowszy film Tornatore jest skrojony niczym drogie garnitury Virgila. Wszystko idealnie do siebie pasuje, nic nie odstaje tam, gdzie nie trzeba i nie odkrywa tego, co nie powinno zostać pokazane.
Dobrze skrojony garnitur
Filip Jalowski
15.08.2013


Główny bohater najnowszego filmu Tornatore nosi imię pewnego rzymskiego poety. Wergiliusz, bo o nim mowa, to postać złożona i, głównie dzięki „Boskiej komedii” Dantego, tragiczna. Autor sielanek, miłośnik życia i nieszczęśnik, który zmarł przed narodzinami Chrystusa, a zatem nie mógł dostąpić zbawienia. Niemal wszechwiedzący przewodnik skazany na wieczną tułaczkę po dantejskim piekle oraz czyśćcu. Virgil Oldman z „Konesera” ma w sobie coś z antycznego imiennika. Otoczony przez piękno dzieł sztuki orientuje się, że musi podziwiać je w niemal totalnej samotności. O starych płótnach, rzeźbach i meblach Oldman wie wszystko prócz tego, że mimo swojego piękna nie zastąpią one bliskości drugiego człowieka.

Claire zaczyna kruszyć fasadę, za jaką przez lata skrywał się Virgil. Tornatore dba o to, aby proces jej wyburzania był nieśpieszny i przewrotny. Młoda kobieta nie wpada na konesera dzieł sztuki podczas kolacji w wykwintnej restauracji czy ekstrawaganckim wernisażu. Nie jest to również historia, w której brzydkie, lecz wygadane kaczątko przyprawia o zawrót głowy przedstawiciela klasy wyższej. Claire jest jedynie głosem. Ze względu na silną agorafobię skrywa się za pokrytą freskiem ścianą starego domu, który został poddany pod wycenę Oldmana. W tym akcie tkwi przewrotność Tornatore, który specjalistę „od patrzenia”, znawcę faktur, charakterystycznych pociągnięć pędzla, ukrytych pomiędzy plamami barw sygnatur po prostu oślepia. Cały „Koneser” opiera się właśnie na tej dychotomii widzenia i niewidzenia, patrzenia i dostrzegania.

Dekadenckie wnętrza budynków i wszechobecność dzieł sztuki skutecznie odwracają wzrok widza od spraw o wiele bardziej przyziemnych, chciałoby się rzec „typowo ludzkich”. Tornatore wplątuje publiczność w grę, której ofiarą pada sam Virgil, czujący się w świecie oryginałów oraz falsyfikatów o wiele pewniej, aniżeli niejeden profesor historii sztuki. Na pierwszy rzut oka „Koneser” wydaje się być jedynie klasyczną historią miłosną, rzeczą o przełamywaniu własnych barier i dojrzewaniu do bliskości drugiego człowieka. Wystarczy jednak niewielka zmiana optyki, aby już od pierwszych minut dostrzec w tej całej sentymentalno-melodramatycznej otoczce pęknięcia, które z czasem znacząco się powiększają. Trzeba, naśladując bohaterów filmu, spojrzeć nie na rzeźbę, ale przez rzeźbę.

Oglądając „Konesera” od razu wyczuwa się, że za kamerą nie zasiada przypadkowa osoba. Tornatore miał w swojej karierze mocniejsze i słabsze momenty (ostatnimi czasy raczej te drugie), ale nigdy nie można mu było odmówić reżyserskiej sprawności. Jego najnowszy film jest skrojony niczym drogie garnitury Virgila. Wszystko idealnie do siebie pasuje, nic nie odstaje tam, gdzie nie trzeba i nie odkrywa tego, co nie powinno zostać pokazane. Muzyka Morricone (najlepsza od dobrych kilku lat), zdjęcia Zamariona i doskonała kreacja Geoffreya Rusha dodatkowo uwypuklają solidność najnowszego filmu Włocha. Momentami jest wręcz zbyt porządnie, a reżyserska skrupulatność Tornatore zaczyna nieco irytować. Chciałoby się, aby twórca sypnął nieco więcej pieprzu lub zagrał nam na emocjach tak, jak za dawnych czasów. Niemniej, dobrze skrojony garnitur to wciąż dobrze skrojony garnitur – rzecz nie do przecenienia, zawsze elegancka i zasługująca na pochwały.

„Koneser” to świetnie zrealizowane kino szanujące inteligencję widza i podejmujące z nim grę, w której stawia go w pozycji charakterystycznej dla swojego głównego bohatera. Oglądając opowieść Tornatore musimy uważnie spoglądać na każdy element obrazu. Tylko wtedy rozstrzygnięcie kwestii ekranowej prawdy oraz fałszu sprawi nam przyjemność. Najlepszy film Włocha od czasów „Maleny”, choć nie jest to kino, które przypadnie do gustu każdemu widzowi. • Mefisto

  Podobają mi się ostatnie recki Fidela – krótko, zwięźle i na temat, tak trzymać!

 • Ojciec Fernando

  Ładna muzyka, świetne zdjęcia, a sam film zajmujący.

 • kelley

  chyba juz zbyt wiele filmow widzialem, bo zakonczenia domyslilem sie bardzo szybko. niemniej, paradoksalnie, nie odebralo mi to przyjemnosci z ogladania. dobre kino z wyraznym stylu rezysera i piekna tajemnica, ktorej tak bardzo brakuje w dziesiejszym kinie.

 • vera

  zgadzam się z przedmówcami. „koneser” urzeka i nie mdli za bardzo. doskonałe proporcje i subtelność mogą dziś razić widzów nawykłych do brutalizacji kultury, ale fantazji nam przecież nie brakuje. no choćby scena ze skaleczona stopą;-)

 • Infinitesimal

  „Koneser” jest jak lampka dobrego alkoholu wypita małymi łykami w wygodnym fotelu jesiennym wieczorem.

 • Aro

  To film trochę w stylu „Kolekcjonera” a trochę włoskiej” Nowej Fali”.Wyrafinowany,wysmakowany plastycznie,ze świetną muzyką Moricone,kryjący drugie a nawet trzecie dno.To dramat niespełniowego ,być może mało utalentowanego artysty i jego porażająca okrucieństwem zemsta na przyjacielu,któremu lepiej się powiodło Konflikt dziwaka ,egocentryka i egoisty z dobrze dostosowanym społecznie acz niespełnionym artystycznie kolegą.Piękna kobieta jest tu tylko pionkiem w morderczej rozgrywce,której korzenie nikną w czasach młodości obu gentelmanów.Dla mnie to arcydziało.


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

"Wiedźmin 3: Dziki Gon" - zwiastun

Następny tekst

Fota #62 - Marilyn MonroeOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE