Hotel | FILM.ORG.PL

HOTEL

Film Lisy Langseth stanowi dość przystępne studium traumy i terapii - prosta fabuła pozwala całkowicie skupić się na stanie bohaterki oraz procesie, przez jaki przechodzi.
Kolejny filmowy dowód na solidność i wartość szwedzkiej kinematografii
Jan Dąbrowski
02.09.2014


1406637654-5838fcc7ec46013762b3a1a8c59862b0Nieprzystosowanie społeczne, i w związku z tym odstawanie jednostki od otoczenia, jest dla Lisy Langseth głównym tematem. W swoim poprzednim filmie – pełnometrażowym, udanym debiucie (Till det som är vackert AKA Pure, dotychczas brak polskiego tytułu) – zgłębiała problem wpływu otoczenia na jednostkę. Alicia Vikander wcieliła się wtedy w postać zagubionej dziewczyny „po przejściach”.

W swoim najnowszym filmie Langseth ponownie nadaje głównej bohaterce wygląd drobnej Szwedki. Tym razem jednak panna Vikander wciela się w rolę młodej matki, Eriki, pewnej siebie kobiety, która ma swój plan na życie. Kochający chłopak oraz wpisany w harmonogram termin porodu napędzają jej życie, które wypełnione jest przygotowaniami i świętowaniem nadchodzących narodzin dziecka.

maxresdefault

Skrupulatny projekt burzy przedwczesny poród, którego komplikacje powodują niedotlenienie mózgu niemowlęcia. Na skutek brutalnego zaburzenia wypracowanej harmonii Erika wpada w głęboką depresję poporodową. Odsuwa się od nieakceptowalnej rzeczywistości, nie chce zbliżyć się do noworodka, a brak porozumienia z chłopakiem pogłębia jej izolację. Nie mając pomysłu na poprawę sytuacji, decyduje się na udział w grupowej terapii dla osób po traumatycznych przejściach, gdzie spotyka niedużą, lecz zróżnicowaną ekipę: chorobliwie nieśmiała Ann-Sofi (Mira Eklund), zaniedbana i samotna Pernilla (Anna Bjelkerud), tajemniczy Peter (Henrik Norlén) oraz miłośnik tortur, starożytnych Majów oraz własnej matki – Rickard (świetny David Dencik). Początkowo milcząca, pasywna podczas spotkań Erika w pewnym momencie – zachęcona wywodem innego członka grupy – dzieli się swoim pragnieniem bycia kimś innym, choć przez chwilę. Dzieli się wspomnieniem o książce, w której autorka opisywała swój stan jako hotel, pełen pomieszczeń z różnymi emocjami. Gdy budziła się w jednym i jej nie odpowiadał, przenosiła się do innego. Idea ta staje się punktem wyjścia dla specyficznej autoterapii, w której udział weźmie cała grupa.

hotel2-1031x580

Film Lisy Langseth stanowi dość przystępne studium traumy i terapii. Prosta fabuła pozwala całkowicie skupić się na stanie bohaterki oraz procesie, przez jaki przechodzi. Praca kamery (Simon Pramsten) „skraca dystans” między widzem a postacią, służą temu: intymne zbliżenia, ruchliwość kamery zależnie od nastroju bohaterki, ilustracja pozornie nieistotnych czynności. W budowaniu nastroju mają również udział surowe wnętrza charakteryzujące się zimną tonacją i typowym minimalizmem. Z kolei oprawa muzyczna dopełnia całość obrazu zaledwie nieźle – spełnia swoją funkcję, lecz wybrzmiewa w pełni dopiero w chwili wyjścia z kina. Nie jest to film pozbawiony humoru, ale wynika on tylko z niektórych sytuacji. Jest to dyskretny rodzaj żartu, który rozładowuje napięcie, lecz nie umniejsza powagi tematu. Na pochwałę zasługuje aktorstwo Alicii Vikander grającej Erikę. Mimo nierównych kreacji aktorskich Vikander rozwija skrzydła, a swoje zdolności aktorskie udowodniła choćby dwiema głównymi rolami u Langseth. Niepozorna, drobniutka Szwedka potrafi bardzo płynnie przejść z rozpaczy w szalejący gniew, wiarygodny smutek czy błogą radość.

Szwedzkie kino w dalszym ciągu utwierdza swoją wyraźną obecność w świecie kina, z każdym rokiem pozostawiając coraz więcej rzetelnych, dobrych pozycji filmowych, często oryginalnych. Sam Hotel nie jest tak dobry jak debiutancki film Lisy Langseth, jednak wart jest polecenia, nie tylko z powodu roli Vikander.

hotell • theVenator

  Ralph Lauren Outlet UK??? Może mi ktoś wyjaśnić po co to?

  • romeck

   Tego już nawet nie można nazwać wtopą czy pomyłką. Dno.

  • ???

   • romeck

    Zadaj sobie odrobinę trudu i przeczytaj tekst. Zerknij także do „Lock Up”, jeśli starczy Ci motywacji.

    • wciąż nie wiem o co chodzi, ale rozumiem, że nic oprócz przytyków od ciebie nie usłyszę.

     • romeck

      Zajrzyj do tagów. I przeczytaj tekst. Znajdziesz zdania z linkami, np.: „Nieprzystosowanie społeczne, i w związku Ralph Lauren Outlet UK z tym odstawanie jednostki od otoczenia”, „Kochający chłopak oraz wpisany w harmonogram termin porodu napędzają Ralph Lauren Outlet Online jej życie”, i tak dalej. Przytyki? Nosz kurwa należą się.

     • romeck

      P.S. Podobnie w tekście dot. „Lock Up”.

     • Należą się przytyki za to, że na stronie pojawił się _ewidentny_ spam? „Nosz kurwa należą się”? Romek, mam cię za to przepraszać kłaniając się w pas i biczując się jednocześnie?

     • romeck

      No przecież o niczym nie wiesz, niczego nie widziałeś i nie wiesz o co chodzi… Jakoś mnie to nie dziwi. I nie, to nie był spam.

     • romeck

      Widzę, że zostały usunięte. Po cichutku. Nic nie było. Naturalnie.


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

DŁUGI WIELKI PIĄTEK

Następny tekst

Pasolini - zwiastun filmuOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE