Pasolini – zwiastun filmu | FILM.ORG.PL
NAJLEPSZE FILMY LAT 70.
NAJLEPSZE FILMY LAT 80.
NAJLEPSZE FILMY LAT 90.
NAJLEPSZE FILMY 00-10
50 PRAWD
SZYBKA PIĄTKA

Pasolini – zwiastun filmu
Filip Jalowski
03.09.2014


Już jutro w Wenecji premiera najnowszego filmu Abla Ferrary, biograficznego Pasoliniego z Willemem Dafoe w roli tytułowej. Kim był Pier Paolo Pasolini wie w zasadzie każdy, kto choć trochę interesuje się kinematografią światową. Niepokorny Włoch, jeden z czołowych reżyserów europejskich szóstej oraz siódmej dekady XX wieku, esteta, skandalista, poeta i intelektualista. Dziwny oraz niejednoznaczny jak swoje filmy – raz potulny niczym baranek, innym razem drapieżny niczym najgorsi zwyrodnialcy z kart libertyńskich opowieści z czasów świetności Bastylii. Czy istnieje we współczesnym kinie ktoś, kto pasowałby do tej roli lepiej, aniżeli Willem Dafoe?  Jeśli tak, to lista jest naprawdę krótka.

pasolini-1

Pierwszy zwiastun filmu (obecny w sieci od wczoraj) pozwala uwierzyć, że Ferrara – znany w końcu z podejmowania tematów odważnych, skrajnych i niewygodnych – powędrował tym razem w dobrym kierunku. Eleganckie ujęcia zilustrowane fragmentami Pasji według św. Mateusza autorstwa Jana Sebastiana Bacha (utwór Zmiłuj się nade mną, Boże!) idealnie podkreślają skomplikowany charakter życia bohatera, który – targany pobudkami zarówno intelektualnymi, jak i czysto emocjonalnymi – wciąż poszukiwał odpowiedniej dla siebie ścieżki. Jedna z obranych dróg zaprowadziła go ostatecznie na plażę w Ostii, na której (jak wszystko wskazuje) został zamordowany.

Życiorys Pasoliniego to idealny temat dla Ferrary, a Dafoe – jak już wspominałem – jest idealnym kandydatem do odegrania roli reżysera niesławnego Salo, czyli 120 dni Sodomy. Trailer  znacząco zaostrza apetyty. Z zaciśniętymi kciukami czekam na pierwsze weneckie opinie.
Podobał ci się ten tekst?
Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

HOTEL

Następny tekst

Świat pogrążony w grotesce. Polański gra z widzem w filmie „MATNIA”OSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE

  • John Wayne: Super tekst! (TWIN PEAKS. Sowy, kawa i wiśniowy placek)
  • Makyr: z 31 się nie zgodzę, Letty w takiej sytuacji raczej nie miała... (Szybcy i wściekli 7 – Prawdy objawione)
  • apolinary: Boże, cóż to był za beznadziejny film. Ale jednak zostanie filmem kultowym,... (X-Men: Apocalypse)
  • vendigo: dzieki swietnie sie to czytalo :) (TWIN PEAKS. Sowy, kawa i wiśniowy placek)
  • DD: Solidny artykuł, dziękuję (PODEJRZANI. Niezwykła historia zwykłego filmu)
  • b_ebe: „jego sceptycy” ? serio? (PODEJRZANI. Niezwykła historia zwykłego filmu)
  • bobzielarz: Genialne, a zarazem przygnębiające dzieło. (LEWIATAN / Левиафан [kino rosyjskie])
  • Marcin: Cofam co napisałem :D Pisząc komentarz, przypomniałem sobie o... (Trująca mgła czyli filmowe oblicza depresji)