search
REKLAMA
News

Zmarła MARIA KALINOWSKA, która wraz z mężem tworzyła słynną parę kinomanów. Obejrzeli kilkanaście tysięcy filmów

Łukasz Budnik

14 listopada 2020

REKLAMA

Trzy lata temu w listopadzie zmarł Bogdan Kalinowski, który wraz ze swoją żoną, Marią, tworzył najsłynniejszą w Polsce parę kinomanów. Dziś do sieci trafiła smutna informacja o śmierci jego małżonki.

Maria i Bogdan Kalinowscy byli mieszkańcami Poznania, gdzie chodzili do kina studyjnego Muza – to właśnie jego pracownicy poinformowali dziś o śmierci kobiety, pisząc:

Dołączyła do Pana Bogdana i jesteśmy pewni, że gdziekolwiek są, mają do dyspozycji największy ekran i najbogatszą bibliotekę filmów do obejrzenia.

żołnierze kosmosu

Para poznała się w 1973 i już w tym roku obejrzeli wspólnie pierwszy film. Do połowy 2015 roku mieli na koncie niemal 15 tysięcy obejrzanych produkcji! Oglądali je tylko w kinie i tylko raz. Często byli honorowymi gośćmi festiwali filmowych, powstały o nich filmy dokumentalne Rekord absolutny oraz Jeden dzień bliżej kina. Państwa Kalinowskich wspomina także Anna Adam, która 9 lat temu wraz z Agatą Kochaniewicz przeprowadziła z nimi wywiad:

Zauroczyła nas ich pasja i bezkompromisowość, dobre serce, miłość do zwierząt, do świata i do siebie nawzajem, a także ta specyficzna dziwaczność, która sprawiała, że byli jednymi z najbardziej niezwykłych ludzi, jakich kiedykolwiek poznałam.

Z wypowiedzi Anny Adam dowiadujemy się też, że pani Maria nie chodziła do kina bez męża, ponieważ nie pozwalał jej na to stan zdrowia, zatem wyjątkowo zgodziła się obejrzeć film na komputerze – było to Dwóch papieży.

Pani Maria miała 75 lat. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA