search
REKLAMA
News

Wybrane odcinki THE MUPPET SHOW poprzedzone na Disney+ ostrzeżeniem o obraźliwych treściach

Łukasz Budnik

22 lutego 2021

REKLAMA

W zeszłym roku głośno było o przypadku Przeminęło z wiatrem, które zniknęło z biblioteki HBO Max ze względu na treści postrzegane dziś jako rasistowskie i zostało przywrócone po czasie z odpowiednim wstępem. Podobną strategię obrał jakiś czas później Disney, który na Disney+ poprzedził kilka filmów (Dumbo, Piotruś Pan, Szwajcarska rodzina Robinsonów oraz Aryskotraci) trwającą 12 sekund informacją o tym, że zawierają treści uznawane dziś za nieodpowiednie. Później firma poczyniła kolejny krok – wspomniane filmy zostały zdjęte z profili przeznaczonych dla dzieci poniżej 7 lat – można je teraz obejrzeć wyłącznie mając konto dorosłej osoby.

Tymczasem na platformie Disney+ pojawiło się pięć sezonów The Muppet Show, słynnego programu emitowanego oryginalnie w latach 1976-1981. Jak poinformowało “Variety“, 18 odcinków dzieła Jima Hensona także poprzedzone jest ostrzeżeniem o tym, że mogą się w nim pojawiać obraźliwe treści. Nie sprecyzowano, o które dokładnie fragmenty chodzi. W serialu przedstawiano m.in. rdzennych Amerykanów i Azjatów, a w jednym ze wspomnianych 18 odcinków Johnny Cash śpiewał na tle flagi Konfederacji. Ostrzeżeniem zostały też opatrzone odcinki m.in. z Peterem Sellersem, Steve’em Martinem, Alanem Arkinem oraz Debbie Harry.

W wyjaśnieniu Disney+ czytamy:

Ten program uwzględnia negatywne zobrazowanie i/lub złe potraktowanie ludzi innych kultur. Te stereotypy były złe wtedy i są złe teraz. Zamiast usuwać te treści, pragniemy odnotować ich krzywdzący wpływ, wyciągnąć z tego wnioski i rozpocząć dyskusję, aby wspólnie zbudować inkluzywną przyszłość. Disney jest zaangażowany w tworzenie inspirujących historii, które odzwierciedlają bogactwo doświadczeń na całym świecie.

Ponadto, niektóre odcinki nie są dostępne (lub pojawiły się przemontowane) z powodu braku praw do wykorzystanych w nich utworów.

Podobną strategię obrało swego czasu także Warner Bros., które umieściło podobne ostrzeżenie przed krótkometrażowymi animacjami z cyklu Zwariowane melodie.

Czy według was umieszczanie podobnych ostrzeżeń to słuszny ruch Disneya?

https://twitter.com/stevekovach/status/1362798896527908865?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1362798896527908865%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fdeadline.com%2F2021%2F02%2Fthe-muppets-contains-offensive-material-declares-disney-disclaimer-1234697894%2F

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA