search
REKLAMA
News

TIM BURTON o zjawisku cancel culture. “Niczym wściekli wieśniacy z FRANKENSTEINA”

Tim Burton udzielił nowego wywiadu.

Łukasz Budnik

10 września 2023

REKLAMA

Niedawno pisaliśmy o wypowiedzi Woody’ego Allena na temat cancel culture, tymczasem głos w tej sprawie zabrał także inny reżyser – Tim Burton.

Twórca w nowym wywiadzie poruszył temat Paula Reubensa, zmarłego niedawno aktora (który przez kilka lat zmagał się z rakiem, o czym nie mówił publicznie). Burton kilka razy współpracował z Reubensem, choć sam aktor był niegdyś tematem kontrowersji (na początku lat 90. został aresztowany za obnażanie się w kinie). Podobnie zresztą, jak inny wielokrotny współpracownik Burtona – Johnny Depp, który w ostatnich latach kojarzy był głównie z jego batalią z Amber Heard.

Dziennikarz The Independent porównał pogorszenie wizerunków Deppa i Reubensa do fragmentu z Edwarda Nożycorękiego, w którym tłum obraca się przeciw niemu. Burton w swojej odpowiedzi nawiązał do zjawiska cancel culture:

Kiedy byłem dzieckiem, zawsze myślałem sobie, że społeczeństwo jest niczym wściekli wieśniacy z “Frankensteina”. Widać to zresztą coraz bardziej. To ta cecha ludzka, którą nie do końca rozumiem.

Burton do niedawna pracował na planie Soku z żuka 2 – zdjęcia przerwano przed strajkami, niecałe dwa dni przed ich planowym zakończeniem. Okaże się, kiedy twórcy będą mogli wrócić na plan. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA