search
REKLAMA
News

Po 30 latach zidentyfikowano seryjnego mordercę, który zainspirował film ZAGADKA ZBRODNI

Łukasz Budnik

19 września 2019

REKLAMA

W późnych latach 80. i wczesnych 90. w Korei Południowej grasował seryjny morderca, który zgwałcił i zamordował przynajmniej dziesięć kobiet w przedziale wiekowym 14 do 71 lat. Porównywany do Zodiaka morderca działał w mieście Hwaesong, położonym około 46 kilometrów od Seulu. 

Historia zabójcy zainspirowała Joon-Ho Bonga, twórcę zbierającego doskonałe recenzje Parasite, do zrealizowania filmu Zagadka zbrodni. Nakręcony w 2003 roku dramat kryminalny do dziś pozostaje jednym z najlepiej ocenianych koreańskich filmów – zachwala go między innymi Quentin Tarantino. Był to drugi pełnometrażowy film Bonga.

Morderca, nazywany Dusicielem z Hwaesong, ówcześnie nie został rozpoznany i stan ten nie zmienił się aż do niedawna. Po 30 latach od morderstw mężczyznę zidentyfikowano na podstawie DNA zebranego z bielizny jednej z ofiar. Nie od razu podano dane mordercy – prawdopodobnie stanie się to podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Zabójca w tym momencie jest po pięćdziesiątce i już odsiaduje wyrok za inny gwałt i morderstwo.

Mężczyzny nie można w tym momencie oskarżyć już o zabójstwa sprzed trzech dekad ze względu na przepisy o przedawnieniu. Według ówczesnego prawa obowiązujący okres w którym można było skazać za morderstwo pierwszego stopnia to piętnaście lat. Przepis ten w tym momencie już nie istnieje, ale prawo nie działa wstecz. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA