search
REKLAMA
News

PAUL BETTANY zagra Kaczynskiego w serialu Discovery

Damian Halik

9 czerwca 2017

Manhunt Unabomber fot Discovery Channel
REKLAMA

Wygląda na to, że stacje popularnonaukowe, których poziom w ostatnich latach leciał na łeb, na szyję, wreszcie poszły po rozum do głowy. Najpierw National Geographic zaserwowało nam całkiem niezły serial biograficzny o Albercie Einsteinie – Geniusz – w tytułowej roli obsadzając Geoffreya Rusha, dzięki czemu konkurencyjne Discovery także postanowiło głębiej sięgnąć do kieszeni. Będą znane twarze i wybuchy, ale czego się spodziewać, skoro na tapet poszedł Kaczynski.

U schyłku ubiegłego stulecia Ted Kaczynski był dla Amerykanów symbolem terroryzmu i choć po atakach z 11 września 2001 roku nieco o nim zapomniano, jego osoba nadal budzi zarazem obrzydzenie, jaki i swego rodzaju fascynację wśród niektórych kręgów. Postać obecnie odsiadującego dożywocie zamachowca wciąż przewija się nie tylko w filmach i serialach, ale i w popkulturze. Swego czasu ta dziwaczna fascynacja doprowadziła nawet do zorganizowania kampanii “Unabomber for President”, zachęcającej do dopisywania nazwiska Kaczynskiego na listach wyborczych w 1996 roku. Wygrał oczywiście Bill Clinton, a organizatorów i uczestników akcji odsądzano od czci i wiary, ale już na tym przykładzie widać, z jak “ciekawą” postacią mamy do czynienia. Dodajmy, że wcieli się w nią Paul Bettany i sukces serialu jest murowany, nieprawdaż?

Ted Kaczynski, którego dziadkowie przybyli do Stanów Zjednoczonych z Polski, był terrorystą o niezwykle wysokim ilorazie inteligencji. Nie był zwykłym szaleńcem, a raczej człowiekiem wojującym w ramach wyznawanej przez siebie ideologii. W jego przypadku padło na anarchoprymitywizm – doktrynę sprzeciwiającą się dążeniom ku rozwojowi technologicznemu oraz obowiązującemu w światowej społeczności układowi hierarchicznemu. Jest to o tyle ciekawe, że sam Kaczynski posiadał doktorat w dziedzinie matematyki. Pod koniec lat sześćdziesiątych zrezygnował jednak z pracy na uczelni, skupiając się na “rozwoju osobistym”. Po raz pierwszy zaatakował w 1978 na Northwestern University. W sumie na przestrzeni siedemnastu lat dokonał szesnastu zamachów, w których zginęły trzy osoby, a dwadzieścia dziewięć odniosło obrażenia. Tyle teorii, a co pokaże nam Discovery?

Manhunt: Unabomber opowiada o dramatycznym pościgu agentów FBI za jednym z najgroźniejszych terrorystów w historii Stanów Zjednoczonych. Fabuła skupia się na poczynaniach Jima “Fitza” Fitzgeralda – zawodowego profilera, który został prekursorem lingwistyki kryminalistycznej, służącej identyfikacji podejrzanych na podstawie pozostawianych przez nich listów-manifestów.

W serialu Manhunt: Unabomber będziemy śledzić nie tyle historię tytułowego Unabombera (przydomek powstały od UNiversity and Airline BOMbings, ponieważ ataki Kaczynskiego kierowane były wobec uniwersytetów i lotnisk), ile prowadzącego jego sprawę Jima “Fitza” Fitzgeralda – w tej roli Sam Worthington (Avatar, Przełęcz ocalałych). Jego przełożonym będzie zaś Don Ackerman, w którego wcieli się dwukrotnie nominowany do Złotego Globu Chris Noth (Seks w wielkim mieście, Żona idealna). W obsadzie znalazło się miejsce także dla serialowej wyjadaczki Jane Lynch (Złoty Glob i Emmy za Glee), wcielającą się w prokurator generalną Janet Reno oraz kilku innych, równie ciekawych osobistości (Lynn Collins, Mark Duplass, Wilbur Fitzgerald czy Keisha Castle-Hughes). W roli tytułowego antagonisty zobaczymy wspomnianego już Paula Bettany’ego (Piękny umysł, Jarvis/Vision w filmach MCU).

Twórcą serialu jest Andrew Sodroski. W napisaniu scenariusza pomogli mu Nick Schenk (Gran Torino, Narcos) oraz Max Hurwitz (Hell on Wheels), natomiast reżyserię powierzono Gregowi Yaitanesowi (Zagubieni, Dr House). Tak prezentuje się pierwsza zapowiedź Manhunt: Unabomber:

Manhunt: Unabomber ma liczyć osiem odcinków. Premierę zapowiedziano na 1 sierpnia, data ta dotyczy jednak rynku amerykańskiego. Jak na razie nie wiadomo, czy któryś z należących do Discovery, nadawanych w Polsce kanałów wyemituje ten program. Warto też zauważyć, że serial o Tedzie Kaczynskim uprzedzi bardzo podobną produkcję Netflixa – Mindhunter – którą dla internetowego potentata tworzy David Fincher.

REKLAMA