search
REKLAMA
News

Nie żyje SYLWESTER CHĘCIŃSKI. Reżyserował m.in. trylogię o Kargulach i Pawlakach

Sylwester Chęciński miał 91 lat.

Łukasz Budnik

9 grudnia 2021

sylwester chęciński
REKLAMA

Wczoraj we Wrocławiu zmarł Sylwester Chęciński, twórca trylogii o Kargulach i Pawlakach, rozpoczętej filmem Sami swoi (1967). Miał 91 lat. O jego śmierci poinformował syn, Igor Chęciński, a wpis pamiątkowy dodał także Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Sylwester Chęciński urodził się 21 maja 1930 roku na Lubelszczyźnie. W 1950 roku został absolwentem I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie, a sześć lat później Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. W 1961 roku wyreżyserował swój debiut – Historię żółtej ciżemki. Łącznie w swojej 45-letniej karierze zrealizował 16 filmów fabularnych, w tym wspomnianą trylogię o Kargulach i Pawlakach (Sami swoim, Nie ma mocnych, Kochaj albo rzuć), LegendęWielkiego Szu, oraz Rozmowy kontrolowane. Jego ostatnim dziełem było Przybyli ułani z 2006 roku.

W latach 1976-1980 pełnił funkcję zastępcy kierownika artystycznego zespołu filmowego “Iluzjon”, a w latach 1988-1991 zastępcy kierownika artystycznego zespołu filmowego “Kadr”. Został odznaczony szeregiem nagród, w tym Platynowymi Lwami za całokształt twórczości oraz Nagrodą Orła za osiągnięcia życia. W 2020 roku otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Żegnamy.

(Fot. materiały prasowe Muzeum Kinematografii w Łodzi)

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA