search
REKLAMA
News

Nie żyje SUE LYON, tytułowa LOLITA z filmu Stanleya Kubricka

Łukasz Budnik

28 grudnia 2019

REKLAMA

Jak poinformowało “Variety”, w czwartek w Los Angeles zmarła Sue Lyon, która zasłynęła występem w Lolicie Stanleya Kubricka, adaptacji powieści Vladimira Nabokova, który napisał również scenariusz filmu. W chwili śmierci miała 73 lata. 

Phil Syracopoulous, wieloletni przyjaciel Lyon, poinformował New York Times, że aktorka od jakiegoś czasu zmagała się z problemami zdrowotnymi. Lyon urodziła się 10 lipca 1946 w Davenport. Gdy miała 14 lat, dostała główną rolę w Lolicie, pokonując 800 innych kandydatek. Jej występ w tym kontrowersyjnym wówczas filmie został doceniony – Lyon otrzymała za niego Złoty Glob dla najbardziej obiecującej debiutantki.

Lyon w “Lolicie”

Później zagrała w Nocy Iguany (1963) Johna Hustona oraz w Siedmiu kobietach (1966), ostatnim filmie Johna Forda. Poczynając od lat 70., występowała głównie w drugoplanowych rolach w kinie i telewizji. Po raz ostatni pojawiła się na ekranie w filmie Alligator z 1980 roku.

Prywatnie Lyon była pięciokrotnie zamężna – wszystkie jej związki zakończyły się rozwodem.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA