search
REKLAMA
News

Nie żyje SIDNEY POITIER, pierwszy czarnoskóry laureat Oscara dla aktora pierwszoplanowego

Sidney Poitier miał 94 lata.

Łukasz Budnik

7 stycznia 2022

REKLAMA

Amerykańskie media poinformowały, że w wieku 94 lat zmarł Sidney L. Poitier, pierwszy czarnoskóry zdobywca Oscara dla aktora pierwszoplanowego.

Poitier urodził się w 1927 roku, a karierę aktorską rozpoczął w Nowym Jorku, występując w teatrach afroamerykańskich. Z kolei w 1950 roku zadebiutował u Josepha L. Mankiewicza w filmie No Way Out. Kolejne lata to role w filmach Szkolna dżunglaZatoka aniołów oraz Ucieczka w kajdanach z 1958 roku, za którą otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara.

Dzięki swoim rolom, w latach 60 XX w. stał się jednym z symboli walki z dyskryminacją rasową. Grał role inteligentów, którzy dominowali moralnie nad białymi, a za występ w Polnych liliach w 1964 zdobył Oscara za rolę pierwszoplanową. Głośną kreację detektywa Virgila Tibbsa stworzył w dramacie W upalną noc z 1967 roku, także uhonorowanym nagrodą Akademii. Innym tytułem w jego dorobku, ważnym dla filmowego wizerunku Afroamerykanów, było Zgadnij, kto przyjdzie na obiad.

W 1974 został Honorowym Rycerzem Komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego, z kolei w 2002 odebrał Honorowego Oscara za całokształt dokonań artystycznych. Prezydent USA Barack Obama w 2009 roku  nagrodził go Prezydenckim Medalem Wolności.

Żegnamy.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA