search
REKLAMA
News

Nie żyje reżyser JOEL SCHUMACHER. Stworzył między innymi filmy o BATMANIE i UPADEK

Łukasz Budnik

22 czerwca 2020

REKLAMA

Jak poinformowały zagraniczne media, po walce z rakiem zmarł reżyser Joel Schumacher. Miał 80 lat, a wieść o śmierci przekazał przedstawiciel twórcy.

Schumacher urodził się 29 sierpnia 1939 w Nowym Jorku. Jako że jego ojciec zmarł gdy Schumacher miał cztery lata, mama wychowywała go samotnie. Przyszły reżyser uwielbiał spędzać dnie w kinie. Gdy uczęszczał na studia, pracował jako grafik i projektant w sklepie odzieżowym. Później przeniósł się do Los Angeles, gdzie zatrudnił się jako kostiumolog. Po tym, jak napisał kilka scenariuszy zajął się także reżyserią – najpierw filmów telewizyjnych, a potem kinowych. Pierwszym dziełem Schumachera które trafiło na duży ekran była komedia science fiction O kobiecie, co malała. Później tworzył takie produkcje jak Ognie św. Elma oraz Straceni chłopcy. W latach 90. na ekrany trafiały takie produkcje jak Linia życiaUpadek Czas zabijania, tworzył też wideoklipy. Schumacher jest autorem dwóch filmów o Batmanie  – Batmana Forever oraz Batmana i Robina. Po zrealizowaniu przygód Człowieka-Nietoperza, Schumacher nakręcił jeszcze takie produkcje jak Osiem milimetrówUpiór w operze oraz Telefon. Jego ostatnim dokonaniem reżyserskim są dwa odcinki serialu House of Cards.

Schumacher często obsadzał w swoich filmach młodych aktorów – pomógł rozwinąć karierę m. in. Colinowi Farrellowi i Matthew McConaugheyowi.

Żegnamy. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA