search
REKLAMA
News

Nie żyje OLIVIA DE HAVILLAND. Legendarna aktorka miała 104 lata

Łukasz Budnik

26 lipca 2020

REKLAMA

Zagraniczne media poinformowały, że w wieku 104 lat zmarła Olivia de Havilland, dwukrotna zdobywczyni Oscara i gwiazda Złotej Ery Hollywood. Ostatnie urodziny świętowała 1 lipca.

Olivia de Havilland urodziła się w 1916 roku w Tokio, a trzy lata później wraz z matką i siostrą Joan przeniosła się do Los Angeles. Pierwszy kontrakt filmowy podpisała w wieku 18 lat, a jej pierwszy filmem był Sen nocy letniej z 1935 roku. Gdy miała 22 lata, dostała angaż w Przeminęło z wiatrem – zagrała tam Melanię Hamilton, a za swój występ została nominowana do Oscara. Co ciekawe, propozycję zagrania tej samej roli otrzymała wcześniej jej siostra. de Havilland prężnie rozwijała karierę w latach 40. Za występ w Złotych wrotach z 1941 roku drugi raz była nominowana do statuetki, jednak pokonała ją jej własna siostra (gdy Olivia chciała jej pogratulować, Joan po prostu się odwróciła – siostry żyły w konflikcie).

Pierwszego Oscara aktorka otrzymała za rolę w Najtrwalszej miłości z 1946 roku (ponoć tym razem to ona nie przyjęła gratulacji od siostry), a drugiego za Dziedziczkę z 1949. Po drodze nominowana była jeszcze za Kłębowisko żmij. W kolejnych dekadach aktorka pojawiała się na ekranie już zdecydowanie rzadziej, kończąc karierę pod koniec lat 80. Pozostawała jednak aktywna w środowisku filmowym.

Była najstarszą kobietą w historii, która zdobyła Order Imperium Brytyjskiego.

Żegnamy. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA