search
REKLAMA
News

KRZYSZTOF ZANUSSI: “Marvel to przetworzenie mitologii w wersji ulicznej”

Łukasz Budnik

23 października 2019

REKLAMA

Dyskusja na temat filmów Marvela przeniosła się już na polskie podwórko. Od kilkunastu dni świat filmu żyje wypowiedziami Martina Scorsesego, który adaptacje komiksów nazwał parkiem rozrywki. Niedawno do legendarnego reżysera dołączył Francis Ford Coppola, który stwierdził dodatkowo, że to podłe produkcje.

O wypowiedź na ten temat został poproszony Krzysztof Zanussi. Słynny polski reżyser w wywiadzie udzielonym Wirtualnej Polsce stwierdził, że filmy Marvela stanowią tę część kina, która go nie interesuje: świat komiksu i czystej popkultury. Zanussi dodał, że jego wciąż interesuje ten odcinek kinematografii, który próbuje należeć do kultury wysokiej.

Reżyser nie odmawia  filmom Marvela, że ludzie mogą w nich znaleźć archetypy i wzorce superbohatera, choć określa je “przetworzeniem mitologii w wersji ulicznej”, w którym jest dużo więcej pustki niż w kinie autorskim.

O filmach superbohaterskich wypowiedział się też niedawno reżyser Ken Loach, mówiąc, że nie mają nic wspólnego ze sztuką i przyrównując je do fast foodów.

Co sądzicie o wypowiedzi Zanussiego?

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA