search
REKLAMA
News

Kontrowersje wokół niesławnego filmu KALIGULA. Reżyser filmu odcina się od wersji pokazanej w Cannes

“Kaligula” zawsze wzbudzał kontrowersje.

Łukasz Budnik

20 maja 2023

kaligula helen mirren malcolm macdowell
REKLAMA

Podczas festiwalu w Cannes zaprezentowano nową wersję niesławnego filmu Kaligula, przygotowaną przez Penthouse Films International i zatytułowaną Caligula: The Ultimate Cut. Sprawa wywołała oburzenie reżysera filmu – Tinto Brass odciął się od tej wersji i ogłosił w oświadczeniu, że chce podjąć kroki prawne.

Brass stwierdził:

Po latach bezowocnych negocjacji z Penthouse’em i innymi podmiotami, dotyczących materiału nakręconego przeze mnie i odnalezionego w archiwach, powstała wersja, przy której tworzeniu nie brałem udziału i która nie oddaje mojej wizji artystycznej. Mój osobisty styl kształtuje proces montażu. Jeśli nie biorę w tym udziału, nie traktuję filmu jak swój i nie rozpoznaję go. Są wersje “Kaliguli” zmontowane przez innych, ale żadna nie jest związana z oryginalnym zamysłem. Widzowie w Cannes zostali wprowadzeni w błąd użyciem mojego nazwiska. Moi prawnicy już się tym zajmują.

Batalia Brassa z Penthouse trwa od lat; przed premierą kinową kontrolę nad projektem przejął producent Bob Guccione, który postanowił dodać do filmu treści dla widzów dorosłych, już po tym, jak aktorzy ukończyli prace na filmem. Brass i scenarzysta Gore Vidal zażądali, żeby ich nazwiska usunąć wobec tego z filmu. Pokazany w Cannes Ultimate Cut trwa 157 minut i został zmontowany z wykorzystaniem materiałów Brassa trwających aż 96 godzin. Producent nowej wersji Thomas Negovan zaznacza, że w filmie nie użyto scen z wersji kinowej.

W Kaliguli wystąpili m.in. Malcolm McDowell, John Gielgud oraz Peter O’Toole.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA