search
REKLAMA
News

Był klęską finansową, po latach zainspirował drugiego JOKERA. Autor zdjęć zdradza, o jaki film chodzi

Operator pracujący przy kontynuacji “Jokera” inspirował się stroną wizualną filmu Francisa Forda Coppoli.

Łukasz Budnik

26 czerwca 2023

REKLAMA

Trwa postprodukcja kontynuacji Jokera zatytułowanej Joker: Folie à Deux. Rolę tytułową powtórzy Joaquin Phoenix, a Lady Gaga wcieli się w Harley Quinn. Na temat sequela – który ma być musicalem – wypowiedział się operator Lawrence Sher, który zdradził, jakim filmem zainspirował się tworząc zdjęcia do kontynuacji.

Okazuje się, że chodzi o produkcję pt. Ten od serca Francisa Forda Coppoli z 1982 roku.

Przeanalizowałem ten film na potrzeby nowego “Jokera”. Nie wiem, czy tamtejsze zdjęcia naprawdę wpłynęły na nasz film – po części może tak – ale wraz ze scenografem Markiem Friedbergiem i reżyserem Toddem Phillipsem zaczęliśmy nasze rozmowy, biorąc je jako punkt wyjściowy. Nawet jeśli bezpośrednio ich nie cytujemy, wiemy, że chcemy, aby film wyglądał podobnie.

W opisie filmu Coppoli czytamy (za Filmweb.pl):

Frannie i Hank spotykają się 4 lipca, by świętować czwartą rocznicę swojej znajomości. Tego dnia w Los Angeles panuje uroczysta atmosfera, mieszkańcy wychodzą na ulice i śpiewają. Dziewczyna, chcąc zrobić swojemu partnerowi niespodziankę, załatwia bilety na wyspę Bora Bora. Niepostrzeżenie kochankowie wdają się w sprzeczkę. Zaczynają się wzajemne oskarżenia o zdradę i brak zainteresowania. Wreszcie rozstają się w gniewie. Każde z nich spędza tę szaloną noc z przypadkowo poznanymi osobami…

One from the Heart (1981) - IMDb

Produkcja była potężną porażką finansową (niecały milion dolarów przy 26 milionach dolarów budżetu) i nie zyskał uznania krytyków (47% pozytywnych recenzji w serwisie Rotten Tomatoes).

Kontynuacja Jokera trafi do kin 4 października 2024 roku. W obsadzie są też Brendan Gleeson, Catherine Keener, Jacob Lofland, Harry Lawtey i Zazie Beetz.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA