BRACIA COEN ZNÓW NA DZIKIM ZACHODZIE. Powstanie film czy jednak serial?

Autor: Szymon Pewiński
opublikowano

Joel i Ethan nie zwalniają tempa. Już w tym miesiącu ruszają z nowym, bardzo ambitnym projektem. Nie do końca wiadomo, czy The Ballad of Buster Scruggs to sześcioodcinkowy serial, czy raczej film podzielony na sześć odrębnych historii. Nie znamy też obsady, a jedynie zarys fabuły (fabuł). Mimo że opisy wydają się nieskomplikowane, wierzę, iż całość zapowiada się smakowicie, bo „śmiertelnie proste” historie to domena tego duetu.

Trzeba przyznać, że duet rozsmakował się opowieściach osadzonych – jak Prawdziwe męstwo – na Dzikim Zachodzie, bądź czerpiących z kina westernowego pełnymi garściami – jak To nie jest kraj dla starych ludzi. Tak naprawdę od swojego oscarowego triumfu w roku 2008 bracia Coen pracują bez przerwy, a to dając widzom szalone Tajne przez poufne, a to Poważnego człowieka, a to wspomniany remake westernowego klasyka. Od 2013 roku, czyli od premiery Co jest grane, Davis? zdążyli też napisać scenariusze do Niezłomnego Angeliny Jolie i Mostu szpiegów Stevena Spielberga.

Trzeba przyznać, że duet rozsmakował się opowieściach osadzonych na Dzikim Zachodzie.

W ubiegłym roku oglądaliśmy ich ostatni, jak dotąd, wspólnie nakręcony film, czyli Ave, Cezar!, a na premierę czeka już najnowszy obraz reżyserowany przez George’a Clooneya. Suburbicon z Mattem Damonem, Julianne Moore i Joshem Brolinem w rolach głównych oraz scenariuszem współtworzonym przez braci Coen (razem z Clooneyem i Grantem Heslovem) w listopadzie ma trafić do amerykańskich kin.

Potem przyjdzie nam już czekać na The Ballad of Buster Scruggs. Co tu kryć, wiadomo o nim niewiele: nie znamy ani daty premiery, ani obsady, ani – co jeszcze ciekawsze – informacji, czy powstanie miniserial, czy raczej film kinowy. Pojawiają się też głosy, że obraz trafi i do kin, i – w nieco innej, zapewne rozszerzonej wersji – do telewizji.

Jedyne, co znamy, to zarysy fabularne kolejnych epizodów. W pierwszym, tytułowym, spotkamy przemierzającego szlaki śpiewającego kowboja. Drugi, Near Algodones, to historia włóczęgi, który bardzo nieudolnie próbuje napaść na bank i poganiaczy bydła. W trzecim będziemy śledzić losy aktora i jego impresario. Tytuł brzmi Meal Ticket. Bardzo ciekawie, i – jak sugeruje opis – zapewne także krwawo, zapowiada się epizod numer cztery: All Gold Canyon to opowieść o poszukiwaczu złota, który najpierw szczęśliwie trafia na prawdziwą jego żyłę, a potem, bardzo nieszczęśliwie, na bardzo złego człowieka. W The Gal Who Got Rattled  poznamy dwóch – zapewne majętnych – właścicieli stad bydła, spotykających w pociągu pewną kobietę. Od jednego z nich będzie potrzebowała pomocy, a w stosunku do drugiego ma snuć matrymonialne plany. Bohaterami epizodu szóstego – The Mortal Remains – będzie piątka nieznajomych, podróżujących dyliżansem do tajemniczego miejsca.

Można się spodziewać, że w The Ballad of Buster Scruggs Coenowie chcą połączyć opowieści o artystach przemierzających niezbyt gościnne tereny z krwawymi jatkami, tajemniczymi bohaterami i chciwością jako motorem napędowym. Opisy są szczątkowe i na papierze brzmią może niezbyt interesująco i nowatorsko. Ale Joel i Ethan nie raz i nie dwa udowadniali, że z pozoru prostych historii mogą wycisnąć znacznie więcej niż nam się wydaje. W końcu plan Jerry’ego Lundegaarda na wyłudzenie okupu od teścia też do skomplikowanych nie należał.

Ostatnio dodane