Znalezione w sieci

Replikant czy nie?

Autor: Jerzy Babarowski
opublikowano

 

Dziś ostatni wpis w Blade Runnerowym tygodniu 🙂

Kwestia prawdziwej natury Deckarda jest sporna od momentu premiery filmu i do dziś tak naprawdę nie wiadomo na 100% czy on tym replikantem jest czy nie.Jednak wiele zebranych na przestrzeni lat dowodów – zarówno wywiadów z ludźmi pracującymi przy produkcji jak i materiałów z samego „Łowcy androidów” – zdaje się wskazywać na tę pierwszą opcję. Na pewno wiemy, że sam Ridley Scott chciał, aby Deckard był replikantem, zastrzeżenia do tej opcji miał natomiast Harrison Ford.

A jednak subtelnie rozłożone przez Scotta tropy w filmie wydają się jednoznacznie potwierdzać jego wersję. Jednym z nich jest kadr z rozmowy Deckarda z Rachel, gdy nagle – przez ułamek sekundy – możemy zobaczyć jak obojgu świecą się oczy tak jak replikantom:

 

Innym jest jedno z alternatywnych zakończeń filmu. Powszechnie wiadomo, że dodatkowy happy end został na Ridley Scottcie wymuszony, gdyż Brytyjczyk wcale go nie chciał (dlatego na szczęście w wersji Final Cut już go nie uświadczymy). Ale nie wszyscy wiedzą, że samych wersji tego zakończenia (do którego użyto parę nieużytych kadrów z prologu wcześniejszego o dwa lata „Lśnienia” Stanleya Kubricka…) było również kilka. I jedna z nich wcale nie wydaje się taka głupia, gdyż egzystuje w zgodzie z wizją Scotta apropos postaci Deckarda i wcale nie jest taka znowu szczęśliwa:

 

Ostatnio dodane