search
REKLAMA
News

Nie żyje Janusz Kondratiuk, reżyser filmów “Dziewczyny do wzięcia” i “Jak pies z kotem”

Łukasz Budnik

8 października 2019

REKLAMA

Jak poinformował Jacek Bromski, szef Stowarzyszenia Filmowców Polskich, po ciężkiej chorobie zmarł reżyser i scenarzysta Janusz Kondratiuk. Twórca miał 76 lat.

Kondratiuk urodził się 19 września 1943 roku w Ak-Bułak, na terenie dzisiejszego Kazachstanu. W 1969 ukończył reżyserię na PWSTiF w Łodzi. W jego filmografii znajdziemy takie tytuły jak Dziewczyny do wzięciaCzy jest tu panna na wydaniu?, serial Faceci do wzięcia oraz Jak pies z kotem. W tym ostatnim reżyser wykorzystał wątki autobiograficzne i opowiedział historię zmagań z chorobą która dotknęła jego brata Andrzeja, też filmowca (autora między innymi Hydrozagadki), z którym często współpracował w latach 70.

Kondratiuk
“Jak pies z kotem”

Janusz Kondratiuk w 1973 otrzymał Nagrodę Złotego Ekranu, a dwadzieścia lat później nagrodę reżyserską za film Głos, podczas Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej.

Reżyser od dłuższego czasu walczył z rakiem trzustki.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA