search
REKLAMA
News

Martin Scorsese skomentował fenomen “Barbie” i “Oppenheimera”. “Pojawiły się w idealnym czasie”

Scorsese o zjawisku “Barbenheimer”.

Łukasz Budnik

10 października 2023

REKLAMA

Martin Scorsese wielokrotnie mówi w wywiadach o ratowaniu kina i krytycznie wypowiada się na temat filmów superbohaterskich. Jego uznanie zdobyło za to zjawisko nazwane Barbenheimer, a więc wspólna premiera Barbie oraz Oppenheimera w lipcu tego roku. Zarówno produkcja Grety Gerwig, jak i Christophera Nolana, okazały się sukcesem finansowym i spodobały się widzom oraz krytykom.

Scorsese stwierdził:

Uważam, że połączenie “Oppenheimera” i “Barbie” było czymś wyjątkowym. Pojawiły się w idealnym czasie, a najważniejsze, że ludzie chcieli je oglądać w kinach. To wspaniałe. Pasowały do siebie doskonale – film czysto rozrywkowy, z jasną paletą barwa oraz film z mocą, opowiadający o niebezpieczeństwa końca cywilizacji – razem zadziałały produkcje, które nie mogłyby się od siebie bardziej różnić. Daje to nadzieję, że na pierwszy plan wyjdzie kino inne niż to z ostatnich 20 lat, wyłączając wspaniałe produkcje kina niezależnego.

Reżyser stwierdził ponadto, że nie lubi określenia “indies” w kontekście filmów niezależnych, bo sugeruje, że zobaczy je tylko garstka wybranych ludzi, a powinny być pokazywane na dużych ekranach.

Oppenheimer zarobił na świecie 939 mln dolarów, a Barbie – 1,43 mld dolarów. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA