search
REKLAMA
News

Koszt pierwszego sezonu serialu WŁADCA PIERŚCIENI Amazona wyniesie 465 milionów dolarów

Łukasz Budnik

16 kwietnia 2021

REKLAMA

Władca Pierścieni Petera Jacksona to filmy, które plasują się wysoko na liście najwyżej ocenianych produkcji w historii i wciąż mają całe rzesze wielbicieli. Już wkrótce powrócimy do Śródziemia, a to za sprawą serialu przygotowywanego przez Amazon.

Akcja serialu nie będzie skupiać się na wydarzeniach znanych już z filmu. Osadzona zostanie w Drugiej Erze Sródziemia, w czasach, gdy Sauron dochodził do władzy. Amazon ma wolną rękę jeśli chodzi o uzupełnianie informacji nieopisanych przez Tolkiena, ale nie mogą przeinaczać tego, o czym nadmienił w swoich książkach. W zespole kreatywnym są osoby, które pracowały przy takich serialach jak Gra o tron, Zakazane imperiumStranger Things Breaking BadPierwsze dwa odcinki reżyseruje J.A. Bayona (Jurassic World: Upadłe królestwo). Drugi sezon jest już zapowiedziany (kolejne są prawdopodobne). Tymczasem media poinformowały, że koszt produkcji całego pierwszego sezonu to 465 milionów dolarów. To więcej niż przewidywano w 2018, gdy mówiło się, że dwa sezony będą kosztować pół miliarda dolarów. Informację o budżecie przekazał portal Stuff, a informację potwierdziło źródło bliskie Amazonowi.

Nadchodzący serial nazwany został przez nowozelandzkiego ministra rozwoju największą produkcją telewizyjną w historii, która ma nie tylko zapewnić pracę wielu ludziom, lecz także sprowadzić do kraju nową falę turystów. Mówi się, że Amazon dzięki zwrotowi podatku odzyska około 114 milionów dolarów, z kolei gospodarka Nowej Zelandii – gdzie powstaje serial – odzyska swój wkład za pomocą inwestycji lokalnych.

Dla porównania – budżet całej trylogii Petera Jacksona to około 280 milionów dolarów (nie uwzględniając inflacji), a finałowy sezon Gry o tron kosztował 90 milionów. Analitycy przewidują, że koszt produkcji kolejnych sezonów może być mniejszy, ze względu na to, że przygotowane będą już scenografie, kostiumy i rekwizyty.

W obsadzie serialowej wersji Władcy Pierścieni znajdą się Robert Aramayo, Owain Arthur, Nazanin Boniadi, Morfydd Clark, Ismael Cruz Córdova oraz Ema Horvath. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA