search
REKLAMA
News

1,5% przychodów platform VOD przeznaczone na PISF. Nowy projekt uzupełniający tarczę antykryzysową

Łukasz Budnik

28 kwietnia 2020

REKLAMA

Portal Wirtualne Media poinformował o przyjętym dziś przez rząd projekcie uzupełniającym tarczę antykryzysową, zgodnie z którym właściciele platform VOD będą zobligowani płacić 1,5% swoich przychodów na rzecz Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej. Ma to przynieść około 15 milionów złotych jeszcze w tym roku, a w kolejnych latach minimum 20 milionów złotych rocznie.

Jak przekazały Wirtualne Media, w nowelizacji ustawy o kinematografii zapisano, że podmioty „dostarczające audiowizualną usługę medialną na żądanie” będą przeznaczać na rzecz PISF 1,5% swoich przychodów „z tytułu opłat za dostęp do udostępnianych publicznie audiowizualnych usług medialnych na żądanie albo przychodu  uzyskanego z tytułu emisji przekazów handlowych, jeżeli ten przychód w danym okresie rozliczeniowym jest wyższy”. Szacunkowa kwota przytoczonych we wstępie przychodów wyliczona została na podstawie danych od Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego, które poinformowało o obrotach VOD w Polsce. Z tabeli wynika, że sam Netflix musiałby wpłacić na PISF niemal 1,5 miliona złotych.

Źródło: Wirtualne Media

Opłata nie będzie dotyczyła małych podmiotów działających – w rozumieniu ustawy – jako mikroprzedsiębiorstwa. Zwolnione będą również serwisy, których liczba użytkowników w minionym roku była mniejsza niż jeden procent wszystkich korzystających z internetu szerokopasmowego w Polsce. Środki mają być przekazywane co kwartał, choć nie podano jeszcze, kiedy opłata ma ostatecznie wejść w życie.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA