search
REKLAMA
News

SUPER MARIO BROS. FILM pierwszym filmem 2023 roku z miliardem dolarów na koncie

“Super Mario Bros. Film” okazuje się wielkim sukcesem finansowym.

Łukasz Budnik

1 maja 2023

REKLAMA

W kinach wciąż rządzi animacja Super Mario Bros. Film, kolejna ekranizacja popularnej gry z lat 80. Film, w którym role Mario i Luigiego zagrali Chris Pratt i Charlie Day spotkał się z mieszanym odbiorem krytyków, ale jest wielkim sukcesem finansowym. Właśnie przekroczył granicę miliarda dolarów. 

Animacja studiów Illumination i Universal już w ciągu pięciodniowego otwarcia zarobiła w USA i Kanadzie 204,6 mln dolarów, a na świecie 377,2 mln dolarów. Teraz może się cieszyć tytułem dziesiątej animacji w historii, która ma na koncie miliard. To pierwszy film tego roku z taką sumą, a także piąty od czasu wybuchu pandemii. Zarobienie miliarda zajęło Mario 26 dni.

W ostatni weekend animacja zadebiutowała w japońskich kinach i zaliczyła tam najlepszy start w historii filmów animowanych (z kas spłynęło 14,3 mln dolarów). Produkcja wciąż nie zadebiutowała jeszcze na wszystkich rynkach; w Polsce film zobaczymy dopiero 26 maja).

Dla porównania, poprzednia adaptacja – aktorski film z 1993 roku – łącznie zarobiła 38,9 mln dolarów na świecie.

Poza Prattem i Dayem, w obsadzie są m.in. Anya Taylor-Joy oraz Jack Black. Aaron Horvath i Michael Jelenic zajęli reżyserią filmu, a autorem scenariusza jest Matthew Fogel.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA