search
REKLAMA
News

Nowy film CLINTA EASTWOODA krytykowany za sugestię, że bohaterka uprawiała seks, by uzyskać informacje

Łukasz Budnik

22 listopada 2019

Richard Jewell 1 913
REKLAMA

13 grudnia do kin trafi nowy film Clinta Eastwooda, zatytułowany Richard Jewell. Oparta na faktach historia opowiada o ochroniarzu, który podczas Igrzysk Olimpijskich w 1996 roku zaalarmował o podłożonej bombie i pomógł uratować setki żyć. Pomimo swojego heroicznego czynu Jewell stał się później podejrzanym w sprawie i padł ofiarą nagonki dziennikarzy. W środę odbyła się uroczysta premiera filmu, a pewien wątek spotkał się z krytyką ze strony widzów.

Jedną z bohaterek filmu jest Kathy Scruggs (w tej roli Olivia Wilde), dziennikarka „Atlanta Journal-Constitution” – to właśnie ona przekazała wiadomość, że Jewell jest podejrzanym w sprawie zamachu. Film przedstawia kulisy tego, w jaki sposób Scruggs zdobyła potrzebne nazwisko. Kobieta oferuje, że pójdzie do łóżka z agentem FBI (Jon Hamm) i choć Eastwood nie pokazuje sceny seksu, jest jasno zasugerowane, że miała ona miejsce.

Wątek ten skomentował Kevin Riley – obecny redaktor naczelny dziennika w którym ówcześnie pracowała Scruggs – mówiąc, że nie ma żadnych dowodów na to, by kobieta w ten sposób zdobyła informacje i że zostało to wzięte znikąd. Według niego nie było potrzeby dodawać czegoś tak niepotrzebnego i obraźliwego do historii, która sama w sobie jest już mocno dramatyczna. Riley miał okazję przeczytać wczesną wersję scenariusza filmu, ale nie sądził, że problematyczny wątek trafi do niego w takiej właśnie formie. Dziennikarz podkreślił, że niepokój wzbudza fakt, iż Scruggs nie jest w stanie sama wypowiedzieć się na ten temat – kobieta zmarła w 2001 roku po przedawkowaniu tabletek nasennych. Według Rileya niesłuszne jest, że hollywoodzki film podejmuje taki wątek, skoro to właśnie środowisko hollywoodzkie powinno być wyczulone na to, jak traktuje się kobiety w pracy. Eastwood nie odpowiedział jeszcze na zarzuty.

Tytułową rolę gra Paul Walter Hauser, a poza nim na ekranie zobaczymy między innymi Sama Rockwella i Kathy Bates. Scenariusz napisał Billy Ray, który ma na koncie na przykład skrypty do Igrzysk śmierciKapitana Phillipsa. Premiera została zaplanowana na 13 grudnia tego roku. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA