search
REKLAMA
News

Nowy film CLINTA EASTWOODA krytykowany za sugestię, że bohaterka uprawiała seks, by uzyskać informacje

Łukasz Budnik

22 listopada 2019

REKLAMA

13 grudnia do kin trafi nowy film Clinta Eastwooda, zatytułowany Richard Jewell. Oparta na faktach historia opowiada o ochroniarzu, który podczas Igrzysk Olimpijskich w 1996 roku zaalarmował o podłożonej bombie i pomógł uratować setki żyć. Pomimo swojego heroicznego czynu Jewell stał się później podejrzanym w sprawie i padł ofiarą nagonki dziennikarzy. W środę odbyła się uroczysta premiera filmu, a pewien wątek spotkał się z krytyką ze strony widzów.

Jedną z bohaterek filmu jest Kathy Scruggs (w tej roli Olivia Wilde), dziennikarka „Atlanta Journal-Constitution” – to właśnie ona przekazała wiadomość, że Jewell jest podejrzanym w sprawie zamachu. Film przedstawia kulisy tego, w jaki sposób Scruggs zdobyła potrzebne nazwisko. Kobieta oferuje, że pójdzie do łóżka z agentem FBI (Jon Hamm) i choć Eastwood nie pokazuje sceny seksu, jest jasno zasugerowane, że miała ona miejsce.

Wątek ten skomentował Kevin Riley – obecny redaktor naczelny dziennika w którym ówcześnie pracowała Scruggs – mówiąc, że nie ma żadnych dowodów na to, by kobieta w ten sposób zdobyła informacje i że zostało to wzięte znikąd. Według niego nie było potrzeby dodawać czegoś tak niepotrzebnego i obraźliwego do historii, która sama w sobie jest już mocno dramatyczna. Riley miał okazję przeczytać wczesną wersję scenariusza filmu, ale nie sądził, że problematyczny wątek trafi do niego w takiej właśnie formie. Dziennikarz podkreślił, że niepokój wzbudza fakt, iż Scruggs nie jest w stanie sama wypowiedzieć się na ten temat – kobieta zmarła w 2001 roku po przedawkowaniu tabletek nasennych. Według Rileya niesłuszne jest, że hollywoodzki film podejmuje taki wątek, skoro to właśnie środowisko hollywoodzkie powinno być wyczulone na to, jak traktuje się kobiety w pracy. Eastwood nie odpowiedział jeszcze na zarzuty.

Tytułową rolę gra Paul Walter Hauser, a poza nim na ekranie zobaczymy między innymi Sama Rockwella i Kathy Bates. Scenariusz napisał Billy Ray, który ma na koncie na przykład skrypty do Igrzysk śmierciKapitana Phillipsa. Premiera została zaplanowana na 13 grudnia tego roku. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA