Ranking

GDZIE CI MĘŻCZYŹNI… Aktorzy lat 80. i 90.

Autor: Agnieszka Stasiowska
opublikowano

Zestawienie zapomnianych nieco aktorek lat 80. i 90. spotkało się z takim zainteresowaniem, że konieczny był suplement. Pojawiła się także propozycja przygotowania podobnego tekstu, tym razem o panach, których kariera, choć lata temu obiecująca, przygasła.

Poniżej zatem całkowicie subiektywne zestawienie aktorów, których obecnie być może kojarzycie z twarzy, niekoniecznie z nazwiska, a którzy kiedyś byli na ustach jeśli nie wszystkich, to przynajmniej sporej liczby widzów.

Matthew Broderick

Dziś znany głównie jako szczęśliwy mąż Sarah Jessiki Parker (pobrali się dwadzieścia lat temu, mają trójkę dzieci), Broderick w latach 80. i 90. był gorącym nazwiskiem. W 1986 roku, odnosząc sukcesy na deskach teatru, przyjął tytułową rolę w komedii Wolny dzień Ferrisa Buellera – u boku swojej ówczesnej narzeczonej, Jennifer Grey – objawiając duży talent komediowy. Talent ten doprowadził go na plan komedii kryminalnej Rodzinny interes (1989), gdzie wystąpił razem z Seanem Connerym i Dustinem Hoffmanem, ale też i stał się jego przekleństwem. Pomimo tego, że Broderick stworzył przekonujące, dojrzałe kreacje w takich dramatach jak Chwała (1989) czy Trylogia miłosna (1988), wpadł do szufladki uroczego chłopaka o ujmującym uśmiechu. Kolejne lata przyniosły aktorowi filmy telewizyjne i produkcje takie jak Telemaniak (1996), Godzilla (1998) i Inspektor Gadżet (1999). Niedawno Broderick przypomniał o sobie niewielką rolą w świetnym Manchester by the Sea (2016), zdobywając wraz z kolegami z planu nominację Amerykańskiej Gildii Aktorów filmowych do nagrody dla najlepszego filmowego zespołu aktorskiego.

 

Dylan McDermott

Dziś nazwisko McDermott kojarzy się, niezbyt zresztą ciekawie, głównie z Deanem McDermottem, mężem Tori Spelling, bohaterem reality show i licznych skandali obyczajowych. W 1989 roku jednak świat po raz pierwszy obejrzał poruszający dramat Stalowe magnolie, gdzie wśród takich sław jak Sally Field, Shirley MacLaine, Tom Skerritt czy Dolly Parton pojawił się w roli męża młodziutkiej Julii Roberts błękitnooki młodzieniec o imieniu Dylan. Trzy lata później wystąpił nie tylko w uroczej komedii romantycznej Dziewczyna z Jersey, ale i w doskonałym dramacie sensacyjnym Na linii ognia, u boku Clinta Eastwooda i Johna Malkovicha. Po tych obiecujących początkach przyszedł jednak czas na produkcje telewizyjne i serialowe, obecnie zaś McDermott znalazł swoje miejsce jako cień większych nazwisk w słabszych produkcjach, takich jak np. Ocalona z 2015 roku, z Millą Jovovich i Pierce’em Brosnanem w rolach głównych. Ze sławnym-niesławnym Deanem zaś łączy go jedynie brzmienie nazwiska.

 

David Strathairn

Zdobywca nominacji do Oscara za rolę pierwszoplanową w Good Night and Good Luck z 2005 roku, Strathairn to aktor charakterystyczny o dużym dorobku. Karierę filmową rozpoczął niewielką rolą w dramacie Silkwood (1983), którego gwiazdami byli Meryl Streep, Kurt Russell i Cher. Niemal dziesięć lat później wyrwał się produkcjom telewizyjnym i u boku Roberta Redforda i Sidneya Poitier zagrał w filmie Włamywacze (1992). Przez lata David Strathairn zapewniał gwiazdom większego formatu solidne wsparcie, w filmach takich jak Ich własna liga (1992), Firma (1993), Dzika rzeka (1994), Dolores (1995), Tajemnice Los Angeles (1997). Rolą w Good Night and Good Luck potwierdził swoją klasę i talent, choć jednak zyskał większą rozpoznawalność, nie udało mu się przebić na pierwszy plan na dłużej.

Ostatnio dodane