Recenzje

THE BIRD PEOPLE IN CHINA. Powrót do korzeni

Baśniowa opowieść poruszająca w intrygujący sposób problemy epoki globalizmu.

Autor: Tekst gościnny
opublikowano

Autorem tekstu jest Łukasz Krajnik.

Tradycja i postęp cywilizacyjny od lat ścierają się, tworząc rzeczywistość, jakiej doświadczamy na co dzień. Człowiek całe życie próbuje zrozumieć świat składający się z tych dwóch istotnych elementów. O chęci zgłębienia tajemnej wiedzy opowiada The Bird People in China – baśniowa przypowieść traktująca poznanie jako klucz do samorozwoju. Po spotkaniu z obcą kulturą, bohaterowie filmu Takashiego Miike całkowicie zmieniają swoje stereotypowe przekonania i spoglądają na siebie samych z całkiem nowej perspektywy.

Fabuła skupia się na dwójce Japończyków, którzy przybywają do chińskiej wioski, aby pozyskać rzadki minerał, będący największym skarbem tego miejsca. Protagoniści to zatracony w intensywnym tempie wielkiej metropolii biznesmen oraz opętany materializmem członek yakuzy. Początkowo dla obu postaci ta podróż sprowadza się jedynie do rutynowej transakcji, jednak z czasem staje się ona odyseją zakończoną mentalną transformacją. Tradycjonalizm mieszkańców miasteczka jest efektywnie podkreślony poprzez elementy kina fantasy, widoczne w mistycznej aurze otaczającej to miejsce.

Bajkowość Chin ukazuje punkt widzenia Wady i Ujie, którzy traktują egzotyczne zwyczaje jako całkowicie oderwane od rzeczywistości, nieistotne zabobony. Reżyser używa więc mitologizujących zabiegów, aby w zręczny sposób zaakcentować uprzedzenia swoich bohaterów. Oryginalna wizja twórcy pokazuje pogardliwy stosunek współczesnego człowieka do innej kultury i tradycji. Formułę przypowieści dopełnia również pojawiająca się sporadycznie narracja z offu. Jest to narzędzie spinające klamrą specyficzne zabiegi stylistyczne reżysera, a także nadające całości charakteru prastarej legendy.

Wartości wyznawane przez mieszkańców miasteczka są skontrastowane z zachowaniem gangstera granego przez Renji Ishibashiego. Jest on człowiekiem niezwykle impulsywnym, a także skłonnym do aktów nieuzasadnionej agresji. Jego wybuchowy temperament uwypukla przerysowana gra aktorska. Ludzie, których napotyka w Chinach, wypadają na jego tle niczym medytujący mnisi. Dopiero dłuższy pobyt w nowym środowisku uświadamia mu, że wartości, którym hołdował do tej pory, przysłoniły mu życiowe priorytety.

Jedno z najciekawszych dzieł w dorobku Takashiego Miike.

Według azjatyckiego reżysera, człowiek powinien posiąść wiedzę na temat innych kultur, aby doznać oświecenia. Rozmach egzystencji w metropolii widoczny na przykładzie zachowania Ujie, zostaje więc pokonany przez spokój i pokorę wobec praw natury. Nie jest to jednak ostatecznie rozstrzygający triumf. Miike nie umniejsza znaczenia postępu technologicznego. Zamiast tego przypomina o istotności zachowania równowagi podczas lawirowania pomiędzy światem nowoczesności i tradycji.

The Bird People in China to jedno z najciekawszych dzieł w dorobku Takashiego Miike. Ta baśniowa opowieść w intrygujący sposób porusza aktualne problemy epoki globalizmu. Azjatycki reżyser dekonstruuje fabularne schematy i pokazuje niebanalną transformację głównych bohaterów. Tym obrazem kontrowersyjny twórca udowadnia, że potrafi stworzyć coś wykraczającego poza estetykę kina grozy i czarnej komedii. Wspaniale jest obserwować, jak filmowiec z Kraju Kwitnącej Wiśni wznosi się na wyżyny swoich możliwości i zabiera nas w fascynującą podróż.

 

Ostatnio dodane