Quiz

QUIZ! Rozpoznaj filmy Andrzeja Wajdy po kadrze i wygraj nagrodę!

Autor: Dawid Konieczka
opublikowano

Andrzej Wajda był bez wątpienia jednym z najwybitniejszych twórców w historii polskiej kinematografii. Jego dzieła stanowiły ważny element rodzimego kina, niezależnie od dekady, zmieniających się realiów i filmowych tendencji twórczych. Począwszy od lat 50. Wajda nieustannie był kluczową postacią przez kolejne lata. 

Na dobre rozpoczął zrywający z socrealizmem nurt polskiej szkoły filmowej, w latach 60. dołożył swoją cegiełkę do popularnych wówczas supergigantów historycznych i nieśmiałych prób stworzenia w Polsce Nowej Fali, w kolejnej dekadzie dał sygnał młodszym twórcom, co zapoczątkowało kino moralnego niepokoju i sam był jego istotnym ogniwem. Lata osiemdziesiąte to natomiast koprodukcje międzynarodowe, które udowadniają, że Wajda był ważnym twórcą nie tylko w Polsce, lecz także za granicą. Kolejną dekadę twórczości mistrza naznaczyły głównie adaptacje literatury narodowej. I chociaż pod koniec swojej kariery artysta nie tworzył już filmów tak dobrych jak choćby Popiół i diament, to premiera każdego z jego ostatnich dzieł zawsze była wielkim wydarzeniem.

Wiele filmów Andrzeja Wajdy na stałe wpisało się do historii polskiego kina, wielokrotnie stanowiąc dla niego punkty zwrotne i wpływając na życie pozafilmowe. Zmarły przed trzema laty reżyser stanowił inspirację dla dziesiątek współczesnych sobie oraz młodszych twórców, był mentorem i natchnieniem.

Mamy dla Was kolejny konkurs z ekskluzywną antologią filmów Andrzeja Wajdy na DVD do wygrania. Jeśli chcecie stać się posiadaczami tego wyjątkowego wydania, weźcie udział w poniższym quizie i spróbujcie rozpoznać filmy reżysera po kadrach. Wygrywają najszybsi z najlepszych, a konkurs trwa do 7 czerwca. Powodzenia!

Ostatnio dodane