Strona główna KMF


Krótko po seansie "Terminatora: Ocalenie" wraz z kolegą klubowym Hitchem stwierdziłem, że chcę jak najszybciej wymazać dzieło McG z pamięci. Film, który jest typowym znakiem swoich czasów, efekciarską zabawą w kino bez scenariusza, wycelowaną w nastoletniego, "amerykańskiego" widza. Dwie godziny męki na najwyższym poziomie, gdzie każdy celuloidowy masochista (nie mylić z fetyszystą) znajdzie coś dla siebie. Czytając "50 Prawd Objawionych przez Terminator Salvation" autorstwa Ciuńka i Duxa stwierdziłem, że spokojnie można by dopisać kolejne dziesięć lub dwadzieścia prawd. Hitch zażartował, że z palcem w nosie, jednocześnie robiąc szpagat na suficie, znajdzie nawet sto głupot i gdy w zadowoleniu wyśmiewaliśmy ten słabiutki film, Dux stwierdził, że zamiast licytować się niczym przekupki na targu, powinniśmy odszukać kolejne mądrości zaserwowane nam przez twórców tej produkcji. Wyzwanie przyjęliśmy jak zawodowcy, niczym ruch oporu walczący z maszynami w ruinach Los Angeles z precyzją Petera Carla Fabergé, wypisaliśmy kolejne pięćdziesiąt prawd z tego niezamierzenie jajcarskiego filmu. Oto i one: (Bucho)

Ktoś powiedział kiedyś, że o gustach się nie dyskutuje. Ja odpowiedziałem, że zawsze mówią to ludzie, którym kończą się argumenty w rozmowie. Nie wierzę, że kino rozrywkowe musi być tak idiotyczne, że aż żal się robi reżysera czy scenarzystów. Uważam, że elementarne zasady logiki i poszanowania inteligencji widza, nawet tej najmniejszej, powinny znaleźć się w każdym filmie, bo przecież ciąg przyczynowo-skutkowy to podstawa budowania fabuły. "Terminator 4" jedyny ciąg jaki posiada, to wybuchowo-wybuchowy. Historia opiera się tu na drodze bohaterów od eksplozji A do eksplozji Z. Wysadzone w powietrze zostaje tu wszystko, począwszy od lasu do losu marki tak ciężko wypracowanej przez Jamesa Camerona. Już przecież trzecia część była głupkowata i zmierzała w stronę autoparodii. Film McG to już czysta parodia, w dodatku kompletnie nieświadoma. Otóż reżyser raczy nas filmem wojennym, gdzie prawie nikt nie ginie, rany nie krwawią, mordercze maszyny są głupsze od cicho-ciemniej 9-latki, a najgorsze przekleństwo, jakie są w stanie z siebie wykrzesać zdesperowani ludzie to "motyla noga!". Tak, po takich kwiatkach jak "Szklana Pułapka 4.0" dla dzieci czy CGI Indiana Jones IV, dostaliśmy nie tylko "Terminatora" poniżej kategorii wiekowej R. Dostaliśmy film WOJENNY z certyfikatem PG-13. Nie byłoby to nic złego, gdyby twórcy przejawiali minimum chęci nakręcenia obrazu poważnego. Niestety, zamiast pomysłów, w głowach kłębiły im się tylko kule cyfrowego ognia. Ale z drugiej strony, czego się spodziewać po człowieku, którego nazwisko to jednoczłonowy, trzyliterowy twór? To dokładnie poziom "Ocalenia". Także uważam, że o gustach się dyskutuje i dyskutować powinno. Chociażby dlatego, że każdy powinien usprawiedliwić, czemu taki nieoglądalny gniot im się mimo wszystko podobał. Wraz z Buchem przedstawiamy 50 powodów, czemu najnowsza część sagi o elektronicznych mordercach nie powinna podobać nikomu. (Hitch)

01. Kiedy chorujesz na raka i wypadają ci wszystkie włosy, to brwi zapominają wypaść. (Hitch)

Highslide JS
Spoko, w poprzednim filmie grałem Batmana!
Spoko, w poprzednim filmie grałem Batmana!
02. Choć minęło 20 lat od twojej śmierci, nie uważasz tego za zbytnio dziwne. Nie czujesz się starszy ani nic. Ale to pikuś w porównaniu z tym, że nie czujesz, że wróciłeś jako cyborg powleczony żywą tkanką. Na zewnątrz różnicy może nie widać, ale w środku przestałeś chociażby odczuwać potrzebę robienia kupy. Nie, to ani trochę nie jest osobliwe. (Hitch)

03. Wszyscy twierdzą, że trwa wielka i wyniszczająca wojna z maszynami, a wnioskują to po liczbie ofiar w ludziach mniejszej niż 20 oraz paru małych potyczkach zbrojnych. (Hitch)

04. Architektura maszyn pomimo ich samoświadomości i inteligencji, nie sprawia ludziom trudności w poruszaniu się po budynkach tych sztucznych istot. (Hitch)

05. Dzielny, charczący i wyjący jak niedorozwój Christian Bale zabija taśmowo Terminatory karabinem maszynowym. Tą samą doskonale nam znaną konwencjonalną bronią, której amunicja do tej pory nie była w stanie zatrzymać morderczego cyborga nawet na chwilę. (Hitch)

Highslide JS
Gdzie, do cholery, jest scenariusz i reżyser?!
Gdzie, do cholery, jest scenariusz i reżyser?!
06. Zamiast spokojnie założyć stanowisko do zjazdu po pionowej ścianie i powoli opuszczać się do niezbadanej, ogromnej dziury, zeskakujesz do niej jak ostatni kretyn przypięty wyłącznie do paska. Normalnie złamałbyś się na pół, ale najwidoczniej tylko twój pasek jest cool. (Hitch)

07. Żeby ścigać maszyny, które wcale nie powinny się ciebie bać i dać ci się gonić, w pierwszej kolejności łapiesz najłatwiejszy do zniszczenia pojazd. Dodatkowo, w razie uszkodzenia dający praktycznie zerowe szanse na przeżycie. Wiesz, helikoptery spadają z dużej wysokości. (Hitch)

08. Oczywiście z helikoptera po spotkaniu z wybuchem jądrowym i impulsem elektromagnetycznym, który spadł z dużej wysokości wychodzisz bez szwanku. (Hitch)

09. Impuls elektromagnetyczny potrafi uszkodzić helikopter, ale jego radia i Terminatora już nie. (Bucho)

10. Choć wojna jest nuklearna i atomówki spadają z nieba jak grad, to nikt się kompletnie nie przejmuje promieniowaniem ani nawet siłą takiej eksplozji. Wszyscy odchodzą z miejsca wybuchu jak gdyby nigdy nic. (Hitch)

Highslide JS
Albert Robostein.
Albert Robostein.
11. Wysoko, tuż obok dachu sporego budynku dyndają sobie koła od pociągu. I nikomu nie przeszkadza brak dźwigu lub innych narzędzi, które by pomogły je tam wtaszczyć. Ale kogo to obchodzi, póki mają efektownie rozwalić najgłupszego Terminatora pod Słońcem. (Hitch)

12. Maszyna obdarzona sztuczną inteligencją, nie popełniająca błędów logicznych, mając do wyboru: odstrzelić sobie nogę lub przestrzelić stalową linkę, w którą jest zaplątana - oczywiście odstrzeliwuje sobie nogę. (Hitch)

13. Bardzo rozsądne jest chodzenie z nie przeładowaną, niegotową do użycia w ciągu sekundy strzelbą, gdy w około szaleje wojna z maszynami. (Hitch)

14. Mądrze jest ją przeładować dopiero celując do pojedynczego, bezbronnego CZŁOWIEKA. Wyda wtedy groźny cool dźwięk. (Hitch)

15. Jeszcze bardziej cool jest, gdy ten człowiek jednym, szybkim ruchem zabierze strzelbę. I też ją przeładuje. Z niewiadomych przyczyn zupełnie przydatny nabój nie wyleci z komory. Najwidoczniej tylko ta strzelba jest cool. (Hitch)

Highslide JS
Wcale nie uciekłem Michaelowi Bayowi.
Wcale nie uciekłem Michaelowi Bayowi.


16. Mała, czarna dziewczynka, niczym Adam Słodowy wyciąga zza pazuchy różne przedmioty. Potrzebny jest ci plaster, raca, broń, sokowirówka czy też przyczłap do bulgotnicy? Zgłoś się do niemowy z "Terminatora Ocalenie". (Bucho)

17. Wystarczy jedna sroga zima, żeby akumulatory Centry zaczęły wariować. Akumulatory w filmie, pomimo kilku lat bezczynnego zalegania pod maskami samochodów są jednak nadal w niezłej formie - "That Energizer Bunny just keeps going and going and going..." (Bucho)

18. Samochód wystawiony na działanie 20-letniej wojny z maszynami, pustynny klimat, wybuchy jądrowe i impulsy elektromagnetyczne można łatwo naprawić grzebiąc przez chwilę pod maską. (Hitch)

19. O! Benzyna w jego baku też jest całkowicie zdatna do użycia! (Hitch)

20. John Connor to największy DJ radiowy na świecie i jego audycji słucha się na całym globie. Mimo to, maszyny nie tylko nie potrafią namierzyć sygnału, a jeśli nawet, to nic sobie nie robią z faktu, że John zdradza plany taktyczne oraz organizuje ludzi drogą radiową. Możliwe, że SkyNet w ogóle nie bawi się w wyłapywanie sygnałów radiowych - strata czasu oraz zapewne za dużo reklam pomiędzy kolejnymi audycjami. (Bucho)

21. Dając wskazówki odnośnie walki z maszynami przyszłym bojownikom o wolność, nie zapomnij kazać im wyskoczyć z NOŻEM do dwumetrowego robota uzbrojonego w działko z obrotową lufą, zdolne do wyplucia 20 tysięcy pocisków na minutę. I wbić mu ten nóż w szyję, co go na CHWILĘ zatrzyma. Christianie Bale'u, takie rady wsadź sobie w... szyję też. (Hitch)

Highslide JS
Idealna pora, żeby umyć cycki.
Idealna pora, żeby umyć cycki.
22. Kyle Reese znajduje na liście SkyNetu jako pierwsza osoba do likwidacji. Oczywiście gdy SkyNet już chłopaka namierza, nie zabija go, tylko więzi w celi - ciekawe czy Kyle poprosił o obrońcę z urzędu. (Bucho)

23. Ludzie mieszkający na starej stacji benzynowej są bardzo szczodrzy i gościnni. Częstują głodne dziecko owocami i warzywami. Pewnie wyhodowali je na środku pieprzonej, radioaktywnej PUSTYNI. (Hitch)

24. Ludzie są tak przejęci wojną, której nigdzie nie widać ani nie słychać, że zapomnieli jak się przeklina. Kiedy ich oczom ukaże się kilkupiętrowy transformer z odczepianymi motorami schowanymi w nogach, nikt nie krzyknie zaszokowany "Co to, kurwa, jest?!". (Hitch)

25. 47-kilogramowy Kyle Reese strzela z shotguna używając tylko jednej ręki, widocznie wojna w postapokaliptycznym świecie jest jak baton Mars - krzepi. (Bucho)

26. Niesamowicie fajnym pomysłem jest rozpalenie w środku nocy romantycznego ogniska, które w razie czego, jedynie zwabi chmarę morderczych, widzących w podczerwieni, niezniszczalnych robotów. (Hitch)

27. Mimo iż maszyny widzą w podczerwieni i są wyczulone na najmniejszy hałas, to nadal miło jest spędzić czas przy ognisku na otwartym terenie. Odkryta, oświetlona baza, która wygląda niczym w trakcie przygotowań do manewrów NATO, a nie podczas postapokaliptycznej wojny także jest nienamierzalna. (patrz także tekst Duxa i Ciuńka). Żeby jednak upewnić widza o tym, że zdolności maszyn w tropieniu i zabijaniu ludzi to mit, podczas ucieczki Marcusa robisz powtórkę z "Apocalypse Now". Helikoptery, eksplozje, serie z karabinów maszynowych oraz napalm, który widać z odległości kilkunastu kilometrów... i nic. Pewnie była niedziela i maszyny miały wolne. (Bucho)

Highslide JS
Patrzcie go! Wielki aktor, bo grał w Avatarze. Ja bluzgam z trzema różnymi akcentami!
Patrzcie go! Wielki aktor, bo grał w Avatarze.
Ja bluzgam z trzema różnymi akcentami!
28. Zamiast powiedzieć dowództwu skąd wiesz tyle o przyszłości, skąd znasz Kyle'a Reese'a, i czemu jest taki ważny - trzymasz to w tajemnicy i za każdym razem robisz z siebie narwanego, niedorozwiniętego ryzykanta, który działa wbrew logice człowieka nie będącego zaznajomionym z ideą podróży w czasie. (Hitch)

29. Choć z drugiej z strony, ten człowiek był skłonny uwierzyć, że maszyny pracowały nad sygnałem radiowym NISZCZĄCYM Terminatory i PRZYPADKIEM oddały go ludziom do użytku. Nie, to zupełnie nie wygląda podejrzanie. (Hitch)

30. Marcus będąc Terminatorem, czyli uhm... MASZYNĄ, po ciosie kolbą karabinu w pysk, zaserwowanym przez wielkiego murzyna... TRACI PRZYTOMNOŚĆ. (Hitch)

31. Marcus urywa głowy Terminatorom, ale zwykły łańcuch jest w stanie obezwładnić go na dobre. (Hitch)

32. Niby John Connor ostrzegał, że powstaną Terminatory powleczone żywą, ludzką tkanką, jednak wszyscy są zaskoczeni pojawieniem się Marcusa. Na czele z Johnem. (Hitch)

33. Zszokowany John krzyczy, że nigdy nie widział Terminatora z ludzkimi organami. Cóż, oprócz tych kilku ze skórą, która JEST organem. Zamiast siedzieć w szkole na biologii, pewnie oglądał pijących sake Japończyków. (Hitch)

Highslide JS
ODMAWIAM krwawienia z żywej skóry!
ODMAWIAM krwawienia z żywej skóry!
34. John Connor jest całkowicie przekonany o tym, ze Marcus to cyborg... dlaczego więc z nim rozmawia (w końcu z maszyną nie możesz negocjować, ani tym bardziej jej przesłuchać), żali się i płacze? Może już nikt nie chce Johna słuchać i potrzebował skrępowanego cyborga, żeby mieć z kim pogadać. (Bucho)

35. Kiedy znajdujesz się pod ostrzałem snajperów, to żeby sprawdzić czy jesteś w zasięgu wroga, wystawiasz na cel własną dłoń, a niech gadają (strzelają?). (Bucho)

36. Jako snajper, po namierzeniu celu, nie czekasz na możliwie śmiertelny strzał, tylko strzelasz w pierwszym lepszym momencie - w tym przypadku w dłoń. (Bucho)

37. Żeby było zabawniej, zamiast siedzieć cicho i przymierzyć, głośno krzyczysz, że namierzyłeś cel. Niech przyszła ofiara wie, że źle się ukryła - najważniejsze, to przestrzegać zasad fair play. (Bucho)

38. Ciężkie, metalowe hydroboty unoszą się na wodzie dzięki znanej fizycznej właściwości zwanej "bo tak". (Bucho)

Highslide JS
Jest środek najważniejszej misji i nie mam czasu, ale na operację plastyczną znajdę moment.
Jest środek najważniejszej misji i nie mam czasu,
ale na operację plastyczną znajdę moment.
39. Kobiety w ciąży mają zwiększone przydziały na szampon, mydło i proszek do prania. (Bucho)

40. Magnetofony są praktycznie martwe już w naszych czasach. Ale my mamy uwierzyć, że przeżyły wojnę z maszynami, która wydarzy się za 20 lat. (Hitch)

41. Maszyny zamiast opracować technologię zupełnie niekompatybilną z ludzką, montują w swoich Terminatorach gniazda USB 2.0. A tak, gdyby przypadkiem jakiś ludek chciał sobie pojeździć na ich motorku. Oczywiście montują mu też kierownicę, która zdaje się być najbardziej potrzebna, zważywszy na to, że jest on samoświadomą, inteligentną istotą, która SAMA się prowadzi (motor, bo John to niedorozwój). (Hitch)

42. W opanowanym przez SkyNet (czyli maszyny) Cyberdyne, nadal używa się języka angielskiego, paneli dotykowych oraz skanerów oczu - user friendly, to nasze hasło! (Bucho)

Highslide JS
No, mr. Worthington. I expect you to die!
No, mr. Worthington. I expect you to die!
43. Cyberdyne jest mega czyste, wręcz sterylne, ale linia produkcyjna Terminatorów wygląda jak kuźnia u Stacha w jakiejś podkarpackiej wsi. Nawet linia produkcyjna radzieckiego Zaporożca była bardziej nowoczesna. (Bucho)

44. Podatne na destabilizację baterie termojądrowe "walają się" na linii produkcyjnej... jak to w kuźni. (Bucho)

45. Kości Johna Connora zrobione są z włókna węglowego i tytanu, skóra natomiast pokryta jest cienką warstwą kevlaru - tylko tak mogę wytłumaczyć fakt, ze John jest przez terminatory rzucany niczym szmaciana lalka, bity, duszony i ogólnie poniewierany, a mimo to nic mu nie jest. (Bucho)

46. Przeszycie serca metalowym prętem nie skutkuje natychmiastowym zgonem. Masz jeszcze czas na ucieczkę z wybuchającego miasta maszyn, rozmowę z kilkoma ludźmi i nawrzeszczenie na faceta od oświetlenia. (Hitch)

Highslide JS
Nie martw się, wraz ze mną ta seria w końcu umrze.
Nie martw się, wraz ze mną ta seria w końcu umrze.
47. Jeśli kiedykolwiek zdecydujesz się wylądować w centrum siedziby przeciwnika, gdzie prawdopodobieństwo śmierci jest więcej niż pewne, to pamiętaj, żeby zabrać ze sobą kobietę w zaawansowanej ciąży. (Bucho)

48. Cały kompleks Cyberdyne jest praktycznie niechroniony i wylądowanie helikopterem w jego centrum, to żaden problem. Prawdopodobnie obecność kobiety w ciąży onieśmieliła maszyny. (Bucho)

49. Biorąc pod uwagę jak łatwo dostać się do siedziby SkyNetu, wystarczyłoby zbombardować to miejsce, poczęstować atomówką, czy też zrzucić napalm, ale to byłoby zbyt proste i oczywiście musimy pamiętać o stale obowiązujących zasadach fair play. (Bucho)

Highslide JS
Kurwa.
Kurwa.
50. Przeszczep serca w pustynnych warunkach bez odpowiedniego sprzętu i sterylizacji pomieszczeń, to pikuś (patrz też tekst Duxa i Ciuńka), w końcu operację przeprowadza kobieta, która w poprzedniej części pracowała w lecznicy dla zwierząt (jako pomocnik lekarza weterynarii!) Może autor polskiego tłumaczenia nawalił i wcale nie chodziło o przeszczep, tylko John zadławił się kłaczkiem? (Bucho)PODSUMOWANIE

Nie przedłużając, nowa odsłona terminatora, to film zły. Tak po prostu. Zdajemy sobie sprawę, że w każdej, nawet najlepszej produkcji można odszukać jakąś głupotę, dziury logiczne i błędy scenariusza, ale w "Terminatorze Ocalenie" znaleźliśmy łącznie tych prawd 100 i nie było to wcale wynikiem wielogodzinnego szukania dziur w całym, a tylko spisaniem spostrzeżeń po jednym seansie. Obcowanie z tym obrazem zwyczajnie męczy, ilość głupot na centymetr taśmy filmowej jest porażająca, a po seansie czuliśmy się jak po nuklearnej pożodze. Drogi czytelniku, jeśli jeszcze nie widziałeś filmu, a mimo zapoznania się z "50 Prawdami objawionymi przez Terminator Salvation" masz zamiar oglądać "dzieło" pana McG, to robisz to na własną odpowiedzialność. Natomiast jeżeli już film widziałeś i zgadzasz się z powyższym tekstem, to cytując Johna Connora: "You are the Resistance!" (Bucho)

Jak do tej pory, reanimacje tylko dwóch dawnych, kultowych serii się udały - "Rocky Balboa" i "Rambo 4". Przyczyna jest prosta, do życia na nowo powołał je człowiek, który je tworzył wcześniej, w dodatku bogatszy o wiele doświadczeń. Najnowszy Indiana Jones jest niby zrobiony przez oryginalnych twórców, ale jednak, nie oszukujmy się, Spielberg już dawno zdziadział i zapomniał jak się kręci klawe kino przygodowe. Pominę już George'a Lucasa żyjącego na gwiezdnym ranczo w przeświadczeniu swojej wielkości. Czwarte "Szklana Pułapka" oraz właśnie "Terminator" zostały powierzone specom od durnych bajek dla motłochu, którzy nawet z oskarowym scenariuszem daliby przysłowiowej dupy. Jednak nie ma co ostatecznie zwalać winy na nich, bo odpowiedzialni są też właśnie twórcy głupich historyjek i producenci, którzy wykładają niebotyczne sumy na realizację pierwszego z brzegu skryptu. Dla mnie to już nie jest ani rozrywkowe, ani kino. To istna próba gwałtu na moim portfelu, guście, oraz zwyczajna obraza. Choć bardziej poszkodowani powinni się czuć ci, którym się PODOBAŁO. (Hitch)

Przeczytaj również 50 Prawd Objawionych Ciuńka i Duxa


Autorzy tekstu: Radek Buczkowski - BUCHO i Mateusz Sojka - HITCH
Obróbka HTML: Maciek Poleszak - CIUNIEK
Klub Miłośników Filmu, 21 stycznia 2010