search
REKLAMA
Plebiscyt

Wybieramy NAJLEPSZE HORRORY WSZECH CZASÓW! Weź udział w głosowaniu!

REDAKCJA

3 lutego 2019

REKLAMA

Rok 2019 nie rozpieszcza nas, jeśli idzie o horrory w kinach. Do tej pory nie mieliśmy jeszcze żadnego premierowego filmu grozy, ale zmieni się to 15 lutego, kiedy na ekrany wejdzie Prodigy. Opętany, jeszcze jedna wariacja opowieści o złym dziecku. Wcześniej jednak przypomnijmy sobie, czemu kochamy się bać. Przed wami plebiscyt na najlepsze horrory w historii kina. Te najgłośniejsze, najstraszniejsze, najbardziej utytułowane, ale i zwyczajnie kultowe – 150 tytułów, zaczynając od arcydzieła niemieckiego ekspresjonizmu, Gabinetu doktora Caligari, na zeszłorocznej, nowej wersji Suspirii kończąc.

Dobór filmów nie był łatwy i z pewnością znajdą się wśród was tacy, którzy uznają za kompletne nieporozumienie, a nawet herezję, brak niektórych tytułów. Możemy to tłumaczyć ograniczeniem, jakie narzuciliśmy sobie, aby lista zamknęła się na 150 horrorach, ale nawet wtedy należałoby wyjaśnić, jakimi kryteriami się kierowaliśmy. Dlaczego na liście znajdują się takie tytuły jak Milczenie owiec lub Henry – portret seryjnego mordercy, skoro oba być może łatwiej nazwać thrillerami? Czemu zdecydowaliśmy się umieścić dwie części Martwego zła, ale tylko pierwszego Obcego? I co w ogóle robi tam Obcy: ósmy pasażer Nostromo, niekwestionowany klasyk kina science fiction? Horror wyraża się jednak nie tylko przez gatunek, lecz również konwencję, poetykę, nastrój, kostium. Przede wszystkim zaś sposób, w jaki twórca decyduje się na opowiedzenie swojej historii, a my widzowie ją odbieramy. Nie dziwcie się zatem, że na liście znajdziecie m.in. Mulholland Drive, absolutne arcydzieło Davida Lyncha, które pozornie trudno nazwać horrorem, a które przecież przeraża pojedynczymi scenami i szokuje stylem oraz formą, w jaki ta historia rozgrywa się na naszych oczach.

Przy selekcji sugerowaliśmy się zasługami dla gatunku oraz sztuki filmowej, popularnością danego dzieła i nazwiskiem reżysera, wybierając te tytuły, bez których kino grozy nie byłoby tym, czym jest teraz. Pomocą służyły nam przede wszystkim Horror. The Definitive Companion to the Most Terrifying Movies Ever Made pod redakcją Kima Newmana i Jamesa Marriotta, Leksykon filmowego horroru Bartłomieja Paszylka, Studies in Terror. Landmarks of Horror Cinema Jonathana Rigby’ego, jak również nasza własna pamięć.

Prosimy was o wytypowanie 10 horrorów, które uważacie za najlepsze. Lista jest bogata i warto chwilę zastanowić się nad wyborem. Jeśli jednak nie znajdziecie na niej jakiegoś filmu, na który chcielibyście zagłosować, to pod ostatnią pozycją przygotowaliśmy miejsce, gdzie możecie wpisać dowolny tytuł. Głosy zbieramy do końca czwartku, a wyniki ogłosimy w przyszłą niedzielę, 10 lutego.

[socialpoll id=”2537252″]

REKLAMA