search
REKLAMA
Plebiscyt

Wybieramy NAJLEPSZE FILMY o WAMPIRACH. Weź udział w głosowaniu!

REDAKCJA

12 lipca 2020

REKLAMA

Jego twarz ma bardzo, bardzo wyraziste, ostre rysy; wydatny i cienki nos zakończony jest charakterystycznymi łukowatymi nozdrzami; ma wysokie i wypukłe czoło, a jego włosy, choć rzadkie w okolicach skroni, są poza tym bardzo gęste. Ma bardzo wydatne brwi, stykające się niemal ze sobą powyżej nasady nosa, a ich nadzwyczajna gęstość powoduje, że zwijają się w loki. Usta – na ile byłem je w stanie dojrzeć pod sumiastymi wąsami – są stale zaciśnięte, co w połączeniu z wystającymi na wargi, bardzo białymi, ostrymi zębami nadaje tej twarzy wyraz okrucieństwa. Uderzająca czerwień warg wskazuje na niesamowitą witalność hrabiego – jak na człowieka w tym wieku. Poza tym ma białe i nadzwyczaj spiczasto zakończone uszy, szeroką i silną szczękę, a policzki mocne, choć wychudłe. Nad tym wszystkim dominuje ogólne wrażenie nadzwyczajnej bladości. – Bram Stoker, Dracula

Postać przeklętego krwiopijcy istnieje w zbiorowej świadomości chyba od zarania ludzkich opowieści. Występuje w każdej mitologii i w ludowych podaniach z całego świata – np. u nas  m.in. jako upiór, strzyga, czy wampierz. Do literatury zaczął wkradać się na dobre w epoce romantyzmu, a wampir Stokera był pierwszym, którego zaliczamy do dziedzictwa kultury popularnej i tym, któremu zawdzięczamy pierwszego wampira ekranu. Już za dwa lata Nosferatu – symfonia grozy będzie obchodzić 100-lecie premiery, a tym samym upłynie cały wiek obecności wampirów w kinie. Tymczasem my już dziś zapraszamy was do wyboru najlepszych filmów o wampirach, które kiedykolwiek powstały!  

Z listy poniżej możecie wybrać 10 pozycji, które uważacie z najlepsze. Jeżeli waszym zdaniem jakiegoś filmu zabrakło (na liście nie uwzględnialiśmy sequeli) – na końcu formularza znajdziecie specjalne pole do wpisania własnej propozycji. Głosowanie zamykamy w czwartek, 16 lipca o 23:59. 

REKLAMA