search
REKLAMA
Plebiscyt

Wybieramy NAJLEPSZE CZARNE KOMEDIE. Weź udział w głosowaniu!

REDAKCJA

3 maja 2020

REKLAMA

Czym jest czarna komedia? Czym jest czarny humor? Niby proste pytania, ale podczas układania listy filmów tego typu okazało się, że sprawa nie jest taka oczywista. Pozornie to wszystkie te dzieła, które wyśmiewają majestat śmierci, kpią z choroby, wojny, religii, spraw na ogół poważnych, czyniąc z tzw. człowieczeństwa powód do żartu. Były jednak tytuły, które dla jednych stanowiły oczywisty przykład czarnej komedii, dla innych zaś bliżej im było do tragikomedii, bądź satyry. Były filmy tak mocno podlane surrealistycznym sosem, że nazwanie ich czarnymi komediami byłoby zwyczajnie niewystarczające. Definicji jest równie dużo i równie różniących się, co w przypadku horroru, zatem doskonale wiemy – nauczeni przykładami plebiscytów dotyczących kina grozy – że i poniższa lista do głosowania może wydać się wielu kontrowersyjna.

Przyjęliśmy jednak (za André Bretonem, który ukuł termin „czarny humor”), że jednym z podstawowych wyznaczników czarnej komedii jest dystans opowiadającego. To pozwoliło nam nieco zacieśnić ramy selekcji i jednocześnie sprawiło, że wiele filmów, które pierwotnie znalazły się na liście, musieliśmy odrzucić. Wyjątkami były tytuły silnie koncentrujące się na temacie śmierci, brutalnie zabawne (np. Harold i Maude), jak i te groteskowe w swej warstwie wizualnej i stylistycznej, ale nie bez empatii spoglądające na swych bohaterów (przede wszystkim twórczość Tima Burtona).

Prosimy Was o wytypowanie dziesięciu czarnych komedii, które uważacie za najlepsze. Jeśli nie znajdziecie na liście jakiegoś filmu, to pod ostatnią pozycją znajduje się miejsce, gdzie możecie wpisać dowolny tytuł. Głosy zbieramy do końca czwartku, a wyniki ogłosimy w przyszłą niedzielę, 10 maja.REKLAMA