Autor: REDAKCJA
opublikowano

NAJLEPSZE POLSKIE DOBRANOCKI. Ranking czytelników

10. Opowiadania Muminków

19771982

To pierwsza polskojęzyczna produkcja oparta na popularnym cyklu powieści fińskiej pisarki Tove Jansson zrealizowana za pomocą techniki animacji lalkowej. Polsko-austriacki serial pozwala przenieść się do Doliny Muminków i wraz z wyjątkowo sympatycznymi tytułowymi bohaterami, a także ich przyjaciółmi przeżywać niezwykłe przygody. Do dziś seans Opowiadań Muminków jest nie tylko przyjemny zarówno dla młodszych, jak i starszych, lecz także wyjątkowo przyjazny dzieciom. Bo chociaż wielu z nas bało się Buki, to opowieść o perypetiach tytułowej rodziny jest niezwykle pogodna, ciepła i pouczająca.

9. Przygód kilka wróbla Ćwirka

1983–1989

Dzieci zainteresowane ornitologią z pewnością chętnie siadały przed telewizorem, gdy zaczynał się ten serial. Każdy z trzydziestu dziewięciu odcinków skupiał się na innym gatunku ptaka, z którym miał styczność tytułowy wróbel. Emisja serialu trwała sześć lat. Wszystkim postaciom, które się przez ten czas przewinęły, głosu użyczył jeden aktor, Jan Kobuszewski, a za powstanie serialu – tak jak w przypadku wielu innych tutaj wymienionych – odpowiedzialne było ponownie studio Se-Ma-For. [Łukasz Budnik, fragment zestawienia]

8. Dziwne przygody Koziołka Matołka

1969–1971

W Pacanowie kozy kują, więc Koziołek, mądra głowa, błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa.

Postać Koziołka Matołka stworzona została w roku 1932 przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza – zadebiutowała wówczas w obrazkowej historyjce, dziś uznawanej za klasykę literatury dziecięcej i prekursora komiksu w naszym kraju. Stworzony na podstawie literackiego pierwowzoru serial doczekał się na przestrzeni dwóch lat dwudziestu sześciu odcinków, z czego każdy rozpoczynał i kończył się wierszykiem o dzielnym poszukiwaczu Pacanowa. Sam przygody dobrodusznego koziołka oglądałem na kasecie VHS – do dziś pamiętam pojawiające się na ekranie logo dystrybutora (MCL-Mercury Entertainment). Co ciekawe, w 1971 roku powstała wydana na płytach gramofonowych muzyczna bajka, również będąca adaptacją książek o Koziołku.

[Łukasz Budnik, fragment zestawienia]

7. Przygody kota Filemona / Dziwny świat kota Filemona

1972–1974, 1977–1981

Filemon to mały, ciekawski biały kotek, którego największą ambicją jest nauczyć się łowić myszy. Mieszka w starym domu na wsi, należącym do Dziadka i Babci, myszy tam jest sporo i zwłaszcza nocami bezczelnie harcują, nie dając spać. Filemon bardzo chciałby pogonić im kota – a jedynie Bonifacy, stary, doświadczony kocur, może go czegokolwiek nauczyć. Cóż, kiedy Bonifacy całymi dniami wyleguje się na zapiecku i wszelkie Filemonowe pytania zbywa lekceważącym mruczeniem… Maluch nie ustaje w wysiłkach, co prowadzi do zabawnych komplikacji.

6. Pomysłowy Dobromir

1973–1975

Jeśli nie mówi wam nic nazwisko Adam Słodowy, spieszę z wyjaśnieniem – ten urodzony w 1923 roku pan to nie tylko major Wojska Polskiego, ale też autor i prowadzący programu Zrób to sam, wyświetlanego w ramach Teleranka. Mówiąc krótko – pasjonat majsterkowania. Swoje hobby wykorzystał nie tylko we wspomnianym wyżej programie i kilku książkach, ale też tworząc scenariusz do serialu o tytułowym Dobromirze, chłopcu, który pomaga swojemu dziadkowi przy pracy, obmyślając wiele skomplikowanych urządzeń. Każdorazowo nowy pomysł przychodzący mu do głowy zilustrowany jest piłką podskakującą na głowie Dobromira. Produkowany w warszawskim Studio Miniatur Filmowych serial doczekał się dwudziestu odcinków na przestrzeni dwóch lat i kontynuacji z lat osiemdziesiątych, zatytułowanej Pomysłowy wnuczek. [Łukasz Budnik, fragment zestawienia]

5. Zaczarowany ołówek

1964–1977

Zaczarowany ołówek to jedna ze starszych polskich dobranocek. Jej bohaterem jest mały chłopiec, Piotruś, i jego piesek Pimpek (nieco podobny do Reksia). Kiedy przychodzi mu się zmierzyć z jakimś problemem, w pobliżu chłopca pojawia się tajemniczy krasnoludek, który wręcza mu ołówek. Cokolwiek Piotrek nim narysuje, staje się rzeczywiste, co pomaga chłopcu znaleźć rozwiązanie w każdej sytuacji. Historia ciekawa o tyle, że Piotrek nie szuka nigdy wyjścia najbardziej oczywistego, a niektóre jego pomysły mogą naprawdę zaskoczyć.

4. Miś Uszatek

1975–1987

Jeśli cokolwiek zasługuje na miano klasyki w tym zestawieniu, to właśnie opowieści misia, co klapnięte uszko ma. Uszatek i jego przyjaciele (Prosiaczek, piesek Kruczek, Króliczek, Zajączki, Lale) to grupa zabawek-przedszkolaków, które poprzez codzienne przygody uczą się podstawowych zasad. Miś, kładąc się wieczorem do łóżeczka, wspomina miniony dzień i przedstawia lekcję, którą z niego wyciągnął. A wszystko to podane jest kojącym, przemiłym głosem Mieczysława Czechowicza.

Ostatnio dodane