THE HANDMAID’S TALE. SERIAL według M. ATWOOD. ZOBACZCIE ZWIASTUN!

Autor: Karolina Nos-Cybelius
opublikowano

Wiosną tego roku na ekranach pojawi się serial na podstawie bestsellerowej powieści Margaret Atwood, Opowieść podręcznej (The Handmaid’s Tale). Premiera pierwszego z dziesięciu odcinków planowana jest na dwudziestego szóstego kwietnia. Serial wyprodukuje Hulu, platforma telewizyjna analogiczna do Netflixa, która na razie nie dysponuje jednak tak dużym, międzynarodowym zasięgiem.

Opowieść podręcznej Margaret Atwood nie jest nowością, została opublikowana w 1985 roku (pierwsze polskie wydanie w roku 1992). W 1990 roku na motywach książki powstał film fabularny w reżyserii Volkera Schlöndorffa (Blaszany bębenek, Król Olch). W tytułową rolę wcieliła się wówczas Natascha Richardson (Gotyk, Wieczór). W serialowej wersji główną rolę zagra znana z seriali Mad Men i The Top of The Lake Elisabeth Moss. W obsadzie także Joseph Fiennes, Jordana Blake i O-T Fagbenle.

Niedaleka przyszłość. Reżimowe państwo Gilead na terenie obecnych Stanów Zjednoczonych. Młoda kobieta zostaje oddzielona od męża i córki, jej przeszłość i tożsamość zostaje wymazana. Trafia do obozu dla “podręcznych”, a po krótkim przeszkoleniu do domu swojego pana, na którego cześć otrzymuje imię Offred (w powieściowym oryginale Freda).

Opowieść podręcznej to dystopijna historia w duchu orwellowskim. Tyle że opresja systemu totalitarnego dotyka tu głównie kobiet, które tracą prawo do wolności i samostanowienia, a ich jedyną rolą staje się rodzenie potomstwa. Offred nie jest wyjątkiem, jest jedną z wielu młodych kobiet sprowadzonych do roli seksualnych niewolnic i inkubatorów, które mają być remedium na spadek populacji i bezpłodność części społeczeństwa. W powieściowym pierwowzorze wyeksponowana została warstwa psychologiczna, dramat tytułowej bohaterki, jednostkowa historia jako odbicie losu całej generacji kobiet. Czy podobnie będzie w serialu?

Atwood jest autorką kilkudziesięciu powieści, zbiorów poezji, książek dla dzieci i pozycji krytycznoliterackich. Ostatnio nazwisko kanadyjskiej autorki pada w kontekście kandydatury do literackiej Nagrody Nobla. Scenarzystą i producentem serialowej adaptacji jej powieści jest Bruce Miller, odpowiadający za sukces takich produkcji jak Eureka i The 100. Pierwsze trzy epizody wyreżyseruje Reed Morano (Vinyl, Divorce). Czy to serial okaże się hitem? Wiele na to wskazuje. Obejrzyjcie zwiastun.

Ostatnio dodane